BiznesINFO.pl
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. Otwarto po lockdownie sklepy i punkty uslugowe w centrach handlowych. Czynne sa rowniez sklepy meblowe i budowlane. N/z gastronomia wciaz dziala tylko na wynos - zamknieta strefa gastronomiczna

East News, Piotr Molecki

Obostrzenia mogą znieść jeszcze szybciej. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia powiedział wprost

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Wygląda na to, że koronawirus w Polsce powoli odpuszcza, a znoszenie obostrzeń odbywa się zgodnie z planem. Co więcej, rządzący dają nam nadzieję na szybsze luzowanie obostrzeń. Co będziemy mogli zrobić szybciej?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy istnieje szansa na wcześniejsze zdjęcie obostrzeń

  • Od czego będzie to uzależnione

  • Czy padły konkretne branże

Obostrzenia zdjęte wcześniej?

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstw Zdrowia pytany był w programie Onet Rano o szansę na wcześniejsze zdjęcie obostrzeń i możliwość otwarcia niektórych branż, np.: fitnessu i siłowni. Przypomnijmy, że jeszcze kilka dni temu zdanie rządu w tej sprawie było jednoznaczne.

Michał Dworczyk, minister w KPRM na antenie radiowej Jedynki oświadczył, że luzowanie obostrzeń będzie odbywać się zgodnie z harmonogramem. Na pytanie o odstępstwo od tej reguły, odpowiedział: - Nie ma takiej możliwości.

Wygląda na to, że sporo zmieniło się w tej kwestii. Rzecznik resortu zdrowia powiedział w porannej rozmowie, że "możliwe jest przyśpieszenie pewnych aspektów obostrzeń", ale będzie to zależało od kilku czynników.

Przede wszystkim na luzowanie obostrzeń przekłada się dzienna liczba zakażeń koronawirusem, ale również tygodniowe wyniki analiz. Andrusiewicz powiedział, że obecnie na jedną dobę przypada nieco ponad 4 tys. zakażeń, a jeszcze kilka tygodni temu było to ponad 30 tys.

Obostrzenia coraz luźniejsze

W ciągu ostatniej doby odnotowano spadek zakażeń o ok. 20 proc. - przekazał rzecznik. Podkreślił, że jeśli trend będzie wciąż się utrzymywał to możliwe jest przyśpieszenie luzowania niektórych obostrzeń.

Na razie nie jest wiadome, które branże mogłyby zostać odblokowane wcześniej. Wojciech Andrusiewicz nie chciał zdradzić czy może na to liczyć branża fitness. Dodał, że nie może nic obiecać w tym temacie.

W rozmowie poruszony został również temat szczepień. Resort ma nadzieję na duże zainteresowanie ze strony młodych osób, gdzie w porównaniu do osób powyżej 50. roku życia, jest ono mniejsze.

Przypomnijmy, że Polska chce odkupić od innych krajów medykamenty pochodzące m.in.: od koncernu AstraZeneca. Wszystko po to, aby program szczepień w kraju przyspieszył i jak podkreśla rzecznik, dawał możliwość szybszego zaszczepienia populacji. Jednocześnie rząd nie planuje wprowadzenia odpłatności szczepionek i chce kontynuować dobrowolność ich przyjmowania.

W przypadku obostrzeń pamiętajmy, że już 15 maja zdejmiemy maseczki na świeżym powietrzu i zasiądziemy w ogródkach restauracyjnych. Z kolei od 29 maja lokale gastronomiczne będą mogły przyjmować gości na zewnątrz - oczywiście wszystko przy zachowaniu odpowiednich procedur sanitarnych.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >
Rosja naruszyła przestrzeń

Polska i świat

Rosjanie naruszyli przestrzeń powietrzną nad Bornholmem. Duńczycy zareagowali natychmiast

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Pieniądze na dziecko będą wypłacane znacznie wcześniej. Rząd przyśpiesza

Czytaj więcej >
Dłuższy czas na rejestrację samochodu

Polska i świat

Rejestracja samochodu. Rząd idzie na rękę kierowcom, terminy do wydłużenia

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/EAST NEWS

Polska i świat

Boom na kampery. Poza pandemią eksperci widzą także inne przyczyny wzrostu zainteresowania

Czytaj więcej >
pixabay, karlherl

Polska i świat

Niemcy zmienili zasady wjazdu do kraju. Bardzo ważna aktualizacja w sprawie Polski

Czytaj więcej >