BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Nowe rozdanie 500 plus, 6 najważniejszych zmian w świadczeniu

17 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

1 lipca wejdzie w życie nowa wersja programu 500 plus, Andrzej Duda podpisał dzisiaj nowelizację w tej sprawie. Teraz świadczenie będzie jeszcze prościej dostać, czeka nas jednak parę zmian urzędowych.

Najważniejszą zmianą w programie 500 plus jest przyznanie dodatku spocjalnego bezwzględnie na każdego dziecko do 18. roku życia. Jest to jeden z elementów "piątki Kaczyńskiego", czyli zobowiązań rządzącej partii wobec wyborców, kótrych zrealizowania podjął się Jarosław Kaczyński. 

500 plus na każde dziecko

Do tej pory świadczenie socjalne bezwzględnie od poziomu dochodów otrzymywało się na drugie dziecko. Świadczenie na pierwsze dziecko było możliwe do otrzymania, jeżeli dochód rodziny nie przekraczał 800 zł netto, a 1200 zł netto w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością. 

Teraz na dofinansowanie rodzinnego budżetu może liczyć każda rodzina, niezależnie od poziomu dochodów i ilości potomków.

Więcej czasu na złożenie wniosku 

W obowiązującym do tej pory programie, wniosek należało złożyć w miesiącu urodzin dziecka. Jeśli rodzic się spóźnił ze złożeniem wniosku o parę miesięcy, to nie dostawał zaległych pieniędzy. Najistotniejsza w tym punkcie zmiana polega na tym, że teraz rodzic ma 3 miesiące od urodzenia dziecka na złożenie do urzędu wniosku o przyznanie świadczenia, bez utraty pieniędzy. Pieniądze za okres gdy rodzic nie pobierał świadczenia nie przepadają i może na nie liczyć, gdy świadczenie już złoży. 

Dodatkową zmianą jest forma przyjmowania wniosków. Od 1 lipca 2019 r. rodzice będą mieli możliwość składania wniosków o dodatek na dzieco w formie elektronicznej i od 1 sierpnia 2019 r. w formie papierowej.

Zaświadczenie o alimentach zbędne 

Samotny rodzic wychowujący dziecko musiał do tej pory przedłożyć w urzędzie odpowiednie świadczenia potwierdzające, że wystąpił o alienty do drugiej strony. W nowym rozdaniu świadczenia nie będzie to już konieczne

Śmierć rodzica nie przerywa świadczenia

Jeżeli rodzic na którego urzędowo zapisane jest świadczenie umrze, to drugi rodzic dziecka dostanie pieniądze automatycznie, bez potrzeby wypełniania nowej dokumentacji, tak jak musiał robić to do tej pory. 

E-mail zamiast listu poleconego

Informacja o fakcie przyznania lub nieprzyznania świadczenia 500 plus ma docierać do zainteresowanych rodziców drogą elektroniczną. W tym momencie rodzice składający wnioski informacje z urzędów dostają listami polecownymi. Z racji tego, że rząd chce ograniczyć biurokrację potrzebną na obsługi świadczenia, będzie ono wypłacane niezależnie od tego, czy rodzic potwierdzi odbiór listu i zapozna się z decyzją. 

500 plus dla dzieci z domów dziecka 

Dzieci wychowujące się w domach dziecka będą także włączone do programu. Placówki opiekuńczo-wychowacze będą otrzymywały odpowiednią ilość pieniędzy w stosunku do wychowywanych dzieci. Obecna ustawa nie przyznawała domo dziecka mozliwości pobierania świadczenia. 

Kasper Starużyk 

undefinedundefined

Podobne artykuły

Emerytura na nowych korzystniejszych zasadach dla ponad 60 tys. osób

Twój portfel

Tysiące Polaków z zaniżonymi emeryturami. Rząd już zapowiedział naprawienie sytuacji

Czytaj więcej >
samochod-ri_ya-pixabay.com

Twój portfel

Szukasz oszczędnego auta? TOP 10 najmniej palących samochodów

Czytaj więcej >
paliwo-pexels-skitterphoto

Twój portfel

Bak zatankuj lepiej jeszcze dzisiaj. Po weekendzie 4,57 zł za popularne paliwo

Czytaj więcej >
Wypłata gotówki w bankomatach Planet Cash z limitami

Twój portfel

Wypłata gotówki już nie wszędzie taka prosta. Weszły kolejne ograniczenia

Czytaj więcej >
Bon turystyczny powinny otrzymywać nie tylko osoby z dziećmi?

Twój portfel

Czy bon turystyczny powinien trafić do wszystkich pracujących? Dyskusje nie ustają

Czytaj więcej >
Mandat za postój z włączonym silnikiem

Twój portfel

Będziesz chciał się trochę ochłodzić, a załapiesz się na mandat. Ochronisz się przed upałem, ale nie karą

Czytaj więcej >