BiznesINFO.pl
pixabay

pixabay, Capri23auto

Niemcy oszczędzają krocie na pandemii. Tak wielkich aktywów finansowych jeszcze nie mieli

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Niemcy nie zwalniają tempa i w czasie koronakryzysu również inwestują. Jak wynika z najnowszych danych, najczęściej lokują pieniądze na giełdzie. Tak bogaci jeszcze nie byli.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W co inwestują Niemcy

  • Ile pieniędzy udało się im zaoszczędzić

  • Gdzie ulokowali swoje pieniądze

Niemcy bogaci jak nigdy

Pandemia koronawirusa wzmogła w społeczeństwach konieczność troski o swoje finanse oraz załączyła mechanizm oszczędzania. Z drugiej strony ograniczenia sprawiają, że mamy mniej powodów do wydawania pieniędzy. To właśnie sprawiło, że Niemcy oszczędzają na potęgę.

Według danych zaprezentowanych przez Federalny Urząd Statystyczny, stopa oszczędności w Niemczech w 2020 r. wzrosła do 16,3 proc. Jak wynika z analizy serwisu tagesschau.de, Niemcy oszczędzają 16 euro na każde 100 euro dochodu.

W Niemczech w ostatnim czasie spadł poziom konsumpcji. Urząd statystyczny podaje, że większość wydatków gospodarstw domowych spadła o 5,4 proc. Jak się okazuje, takie podejście sprzyja oszczędzaniu.

Bundesbank podaje, że ilość inwestycji w akcje oraz inne fundusze wzrosła o 61 miliardów euro. Ci, którzy obawiają się grać na giełdzie, zainwestowali w rynek kapitałowy. Federalny Urząd Statystyczny podaje, że na tym ostatnim chętnie inwestowały gospodarstwa domowe.

Niemcy oszczędzają i inwestują

Wzrosła ilość akcjonariuszy na rynku. Niemiecki Instytut Akcji podaje, że akcje posiadało 12,35 mln osób. Dla porównania w 2019 r. było to o prawie 3 mln osób mniej. Jednakże Niemcy inwestują nie tylko w akcje.

Ogromna część majątku gromadzona jest w gotówce oraz na lokatach bankowych. Choć te aktualnie nie przynoszą ogromnych zysków, zawsze dają poczucie bezpieczeństwa oraz świadomość, że posiadamy oszczędności. Wartość gotówki i depozytów bankowych wyniosła na koniec ubiegłego roku około 2809 miliardów euro.

Niemcy chętnie inwestują także w ubezpieczenia i produkty emerytalne. Ich wartość na koniec 2020 r. wyniosła prawie 2458 mld euro.

Łącznie na koniec ub. r. zasoby pieniężne niemieckich gospodarstw domowych były równe prawie 7 bln euro. Średnio majątek gospodarstw domowych wzrósł o setki miliardów euro.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Pierwszy taki wyrok w Polsce. Nie muszą spłacać rat kredytu, oszczędzą 50 tys. zł rocznie

Czytaj więcej >
PKO BP ulepsza system bankowości internetowej

Finanse

Pod żadnym pozorem nie klikaj w linki w mailach. PKO BP ostrzega

Czytaj więcej >

Finanse

Najwyższe w historii waloryzacje emerytur. Seniorzy otrzymają większe pieniądze

Czytaj więcej >

Finanse

Dobre wieści z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Będzie lepiej niż zapowiadano

Czytaj więcej >

Finanse

Rodzice nie muszą liczyć tylko na 500 plus. Świadczeń na wychowanie dzieci jest więcej

Czytaj więcej >

Finanse

Emerytura prezydencka. Jakie świadczenia dostają Wałęsa, Kwaśniewski i Komorowski

Czytaj więcej >