BiznesINFO.pl

Biznes Info

Największe bolączki polskich przedsiębiorców. Badanie jasno wskazało obawy pracodawców

29 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Polska zajęła 36. miejsce na 37 badanych przez OECD systemów podatkowych - wskazał na wtorkowej konferencji „Barometru Polskiego Rynku Pracy 2022” ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski. Tak słaby wynik związany jest z Polskim Ładem, który niestety przekłada się na nastroje przedsiębiorców jak i zagranicznych inwestorów.

Tematem przewodnim „Barometru Polskiego Rynku Pracy 2022” były zmiany na rynku pracy wywołane wojną na Ukrainie. Eksperci przeanalizowali sytuację z punktu widzenia polskiego pracodawcy, oraz polskiego i ukraińskiego pracownika.

Polski Ład straszy przedsiębiorców - największe obawy w 2022 r.

Z badania pracodawców przeprowadzonego przez Pracodawców RP w dniach 8-12 lutego br. [czyli tuż przed wybuchem wojny w Ukrainie] na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna na 300 firmach wynika, że w 2022 r. najwięcej przedsiębiorstw obawa się wzrostu inflacji (15). Na drugim miejscu znalazły się zmiany związane z wprowadzeniem Polskiego Ładu oraz wzrost zakażeń COVID-19 (po 14), a na trzecim wyższe koszty działalności (13).

Pozycje z podium są związane w większości z tendencjami obserwowanymi w gospodarce światowej, mocno wyłamuje się za to Polski Ład, który jest problemem związanym tylko z naszym rynkiem.

Kamil Sobolewski z Pracodawców RP zauważa, że w czasie kiedy należy zwiększyć wysiłki dla wzmocnienia konkurencyjności polskiej gospodarki, Polski Ład stanowczo rzuca przedsiębiorcom kłody pod nogi. Przedostatnie miejsce w rankingu OECD [pierwsza pozycja należy do Estonii, ostatnia do Włoch] wyraźnie wskazuje, że Polski Ład jest dużą przeszkodą do prowadzenia działalności.

- Obecnie gdy usłyszymy od księgowego, że czegoś nie rozumie, to nie zarzucamy mu braku kompetencji, tylko szczerze współczujemy - kwituje zmiany Polskiego Ładu główny ekonomista Pracodawców RP.

Na pozostałych miejscach wśród wyzwań na rok 2022 dla pracodawców pojawiły się: deficyt kadrowy (8), presja płacowa (7), opóźnienia i trudności w łańcuchach dostaw (6), obostrzenia związane z COVID-19 (6), konieczność redukcji zatrudnienia (6), spadająca liczba zamówień (5).

Prawie połowa przedsiębiorców (42 proc.) obawia się także pogorszenia sytuacji swojej firmy w 2022 r. W polepszenie wierzy co 5. ankietowany, a co 4. uważa, że sytuacja nie ulegnie zmianie.

Wpływ wojny na rynek pracy w Polsce

Gdyby badanie zostało przeprowadzone zaledwie miesiąc później, w wynikach najprawdopodobniej dużo wyżej znalazłyby się obawy o przerwanie łańcuchów dostaw czy też o braki kadrowe.

Z powodu wojny doszło do sytuacji, gdy linie produkcyjne musiały stawać z powodu nagłego braku pracowników z Ukrainy, którzy wyjechali walczyć o swój kraj, mówili przedstawiciele Pracodawców RP Kamil Sobolewski i Krzysztof Inglot.

Eksperci podali również przykład fabryki volkswagena w Polsce, która była zmuszona przerwać czasowo produkcję z powodu braków podzespołów do produkcji.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Twórcy ChatGPT spotkali się z premierem Morawieckim. "Największą zaletą Polaków są wysokie umiejętności techniczne"
Czytaj więcej >

Praca

Duża i popularna na całym świecie firma zwalnia tysiące pracowników. Potrzebuje pieniędzy
Czytaj więcej >

Handel

Handel potrzebuje tysięcy rąk do pracy na wakacje. Niektórzy mogą liczyć na nocleg i wyżywienie
Czytaj więcej >

Praca

Od dzisiaj wielka zmiana w przepisach. Nie dasz jednego dokumentu i dostaniesz 30 tys. zł kary
Czytaj więcej >

Praca

Zarobki komendantów poszły w górę. Rekordzista otrzymał ponad 50 tys. więcej w ciągu roku
Czytaj więcej >

Praca

Volvo zamknie wielką fabrykę autobusów we Wrocławiu. Firma zwolni 1500 osób, będą wysokie odprawy
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Praca

Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Wyższa pensja już od 1 lipca. Wzrost wynagrodzeń obejmie miliony Polaków
Czytaj więcej >
Praca

Olgierd Maletka

Scania zamyka fabrykę autobusów w Polsce. Pracę straci ponad 800 osób
Czytaj więcej >
Praca

Artykuł Sponsorowany

Jak zwiększyć kreatywność pracowników? Biuro sprzyjające kreatywności w pracy
Czytaj więcej >
Praca

Patryk Solarczyk

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności
Czytaj więcej >
Praca

Magdalena Madoń

Stażyści i praktykanci będą mogli zarobić? Pojawiła się propozycja ustawy
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Polacy złożyli 5155 wniosków w specjalnym konkursie. Teraz ZUS wypłaci im 100 mln zł
Czytaj więcej >