BiznesINFO.pl
flaga polska-flaga polski-flaga polska chmury-iberion

Biznes Info

Największe bolączki polskich przedsiębiorców. Badanie jasno wskazało obawy pracodawców

29 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Polska zajęła 36. miejsce na 37 badanych przez OECD systemów podatkowych - wskazał na wtorkowej konferencji „Barometru Polskiego Rynku Pracy 2022” ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski. Tak słaby wynik związany jest z Polskim Ładem, który niestety przekłada się na nastroje przedsiębiorców jak i zagranicznych inwestorów.

Tematem przewodnim „Barometru Polskiego Rynku Pracy 2022” były zmiany na rynku pracy wywołane wojną na Ukrainie. Eksperci przeanalizowali sytuację z punktu widzenia polskiego pracodawcy, oraz polskiego i ukraińskiego pracownika.

Polski Ład straszy przedsiębiorców - największe obawy w 2022 r.

Z badania pracodawców przeprowadzonego przez Pracodawców RP w dniach 8-12 lutego br. [czyli tuż przed wybuchem wojny w Ukrainie] na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna na 300 firmach wynika, że w 2022 r. najwięcej przedsiębiorstw obawa się wzrostu inflacji (15). Na drugim miejscu znalazły się zmiany związane z wprowadzeniem Polskiego Ładu oraz wzrost zakażeń COVID-19 (po 14), a na trzecim wyższe koszty działalności (13).

Pozycje z podium są związane w większości z tendencjami obserwowanymi w gospodarce światowej, mocno wyłamuje się za to Polski Ład, który jest problemem związanym tylko z naszym rynkiem.

Kamil Sobolewski z Pracodawców RP zauważa, że w czasie kiedy należy zwiększyć wysiłki dla wzmocnienia konkurencyjności polskiej gospodarki, Polski Ład stanowczo rzuca przedsiębiorcom kłody pod nogi. Przedostatnie miejsce w rankingu OECD [pierwsza pozycja należy do Estonii, ostatnia do Włoch] wyraźnie wskazuje, że Polski Ład jest dużą przeszkodą do prowadzenia działalności.

- Obecnie gdy usłyszymy od księgowego, że czegoś nie rozumie, to nie zarzucamy mu braku kompetencji, tylko szczerze współczujemy - kwituje zmiany Polskiego Ładu główny ekonomista Pracodawców RP.

Na pozostałych miejscach wśród wyzwań na rok 2022 dla pracodawców pojawiły się: deficyt kadrowy (8), presja płacowa (7), opóźnienia i trudności w łańcuchach dostaw (6), obostrzenia związane z COVID-19 (6), konieczność redukcji zatrudnienia (6), spadająca liczba zamówień (5).

Prawie połowa przedsiębiorców (42 proc.) obawia się także pogorszenia sytuacji swojej firmy w 2022 r. W polepszenie wierzy co 5. ankietowany, a co 4. uważa, że sytuacja nie ulegnie zmianie.

Wpływ wojny na rynek pracy w Polsce

Gdyby badanie zostało przeprowadzone zaledwie miesiąc później, w wynikach najprawdopodobniej dużo wyżej znalazłyby się obawy o przerwanie łańcuchów dostaw czy też o braki kadrowe.

Z powodu wojny doszło do sytuacji, gdy linie produkcyjne musiały stawać z powodu nagłego braku pracowników z Ukrainy, którzy wyjechali walczyć o swój kraj, mówili przedstawiciele Pracodawców RP Kamil Sobolewski i Krzysztof Inglot.

Eksperci podali również przykład fabryki volkswagena w Polsce, która była zmuszona przerwać czasowo produkcję z powodu braków podzespołów do produkcji.

vw-g0239cc533 1920

Volkswagen wstrzymuje produkcję w Polsce. Problemy z dostawami

CZYTAJ DALEJ

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Niemcy

Praca

Niemcy podwyższają pensję minimalną. Wielka zmiana wynagrodzeń do października

Czytaj więcej >

Praca

ZUS przygotował rekordową waloryzację. Środki na kontach znacznie wzrosną

Czytaj więcej >
Praca w gastronomii

Praca

Te zawody znikną z rynku pracy. 30 proc. osób nie chce zmieniać zawodu

Czytaj więcej >

Praca

ZUS ogłosił wzrost kwot odszkodowania za wypadek przy pracy

Czytaj więcej >

Praca

Ukraińcy nie muszą się bać o pracę w Polsce. Pracodawcy chętni do zatrudniania

Czytaj więcej >

Praca

Sejm podjął decyzję. Będą zmiany w Karcie Nauczyciela

Czytaj więcej >