Na czym polega ulga na Internet w zeznaniu podatkowym?
pixabay.com
Autor Agata Andrzejczak - 4 Stycznia 2021

Na czym polega ulga na Internet w zeznaniu podatkowym?

Podatnik może skorzystać z ulgi na Internet w ramach rozliczenia zeznania rocznego w dwóch kolejno po sobie następujących latach podatkowych. jeżeli wcześniej podatnik nie korzystał z tego odliczenia. Oznacza to, że w rozliczeniu podatkowym za 2020 rok z ulgi mogą skorzystać jedynie osoby korzystające z niej także w 2019 roku lub osoby korzystające z niej pierwszy raz.

Ile wynosi ulga na Internet?

Podatnik może odliczyć sobie wszystkie poniesione koszty związane z opłatami za Internet, jednak w sumie nie mogą przekraczać kwoty wynoszącej 760 zł w danym roku podatkowym. Aby móc skorzystać z tej ulgi, należy przedstawić dokumenty potwierdzające poniesione koszty, na przykład rachunki, z których wynika kto komu, za co oraz ile zapłacił pieniędzy.

Kiedy można skorzystać z ulgi na Internet?

Odliczenie poniesionych kosztów związanych z opłatami za Internet następuje w momencie, gdy:

  • podatnik, który osiąga dochody z działalności gospodarczej, najmu i dzierżawy, oblicza zaliczkę na podatek w trakcie roku podatkowego albo podczas obliczania miesięcznego lub kwartalnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • podatnik składa zeznanie PIT‑36, PIT‑37, PIT-28 po zakończeniu roku podatkowego.

Co dokładnie obejmuje ulga na Internet?

Ulga związana jest z odliczeniem kosztów opłat za Internet, a to oznacza, że jej beneficjentem może być każdy użytkownik korzystający z sieci w miejscu zamieszkania, Internetu w telefonie komórkowym, sieci typu wireless, kafejek internetowych lub przenośnego modemu podłączanego do laptopa.

Osoba korzystająca z ulgi na Internet nie ma obowiązku udowadniania zameldowania w miejscu użytkowania sieci, a sama ulga nie obejmuje jedynie kosztów korzystania z Internetu w miejscu zamieszkania. Należy jednak pamiętać o udokumentowaniu każdej sytuacji, w której używaliśmy Internetu w dowolnej formie.

Co muszą zawierać dokumenty potwierdzające uprawnienia do korzystania z ulgi na Internet?

Aby móc skorzystać z ulgi na Internet, należy gromadzić wszelkie dowody poniesionych kosztów. Dokumentem zgodnym z wymaganiami urzędu skarbowego nie musi być faktura. Wystarczy, że będzie zawierał:

  • dane identyfikujące sprzedawcę i nabywcę,
  • rodzaj zakupionej usługi,
  • kwotę zapłaty,
  • stwierdzenie faktycznie poniesionego wydatku, a nie tylko zamówienie usługi.

Do dokumentów należy także załączyć dowody opłaty rachunków, czyli na przykład potwierdzenie przelewów, potwierdzenie wpłaty gotówką lub odpowiednia adnotacja na fakturze.

Rozliczenie ulgi na Internet z małżonkiem

Jeżeli małżonkowie posiadają wspólność majątkową (nie mają podpisanej intercyzy), a dotychczas z ulgi na Internet korzystał tylko jeden z nich, istnieje możliwość własnego odliczenia kosztów za usługi sieciowe. Wystarczy, że na fakturze bądź innym dokumencie spełniającym wymogi będzie nazwisko małżonka, który chce skorzystać z przywileju ulgi.

Limit ulgi na Internet, który wynosi 760 zł, jest przyznawany odrębnie każdemu małżonkowi, a to oznacza, że w sumie mogą odliczyć koszty nieprzekraczające 1 520 zł. Nie można jednak całej kwoty odliczyć od jednej osoby korzystającej z ulgi.

Gdzie w rozliczeniu podatkowym można wykazać ulgę na Internet?

Do każdego formularza PIT-28, PIT-36 oraz PIT-37 jest możliwe załączenie PIT/O, czyli załącznika służącego do wykazywania ulg podatkowych, w tym także ulgi na Internet. W najnowszym projekcie załącznika PIT/O należy umieścić odpowiednią kwotę zsumowanych wydatków w części B (odliczenia od dochodu) w polu 29 w przypadku podatnika lub polu 30 w przypadku małżonka.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News