BiznesINFO.pl
Komornik może zająć oszczędności w IKE

Biznes Info

Mandaty skarbowe z 5 tys. do 14 tys. zł. Rośnie także liczba kontroli

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Mandaty skarbowe szybują w górę. Od maja kontrolerzy będą mogli wystawić mandat nawet w wysokości 14 tys. zł. Najbardziej przerażeni powinni być przedsiębiorcy, których w ostatnim czasie urzędnicy kontrolują masowo.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O ile wzrosły mandaty skarbowe

  • Co niepokoi przedsiębiorców

  • Czemu urzędnicy kontrolują na potęgę

Mandaty skarbowe w górę

Nowelizacja przepisów o podatku akcyzowym umożliwi przedsiębiorcom składanie deklaracji akcyzowych w sposób elektroniczny. Zyskać mają urzędnicy oraz uczciwi przedsiębiorcy, jednakże od maja wchodzą w życie także inne przepisy.

Od maja zmieniają się przepisy w zakresie mandatów skarbowych. Dotychczas urzędnicy mogli nałożyć na przedsiębiorców mandat w wysokości dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia. Nowe przepisy zwiększają wysokość mandatu do siedmiokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Nietrudno jest sobie wyobrazić, że wobec 5,6 tys. zł mandatu, urzędnicy będą mogli nałożyć o w wysokości nawet 14 tys. zł. Jednakże poza zwiększonymi karami, pojawia się kolejny, palący problem.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Adam Abramowicz w rozmowie z money.pl zwraca uwagę nie tylko na wzrost kwot mandatów, ale wskazuje, że nowe przepisy rozszerzają katalog czynów, za które ów mandat karno-skarbowy można dostać. W konsekwencji urzędnicy będą mogli wystawić mandat bez skierowania sprawy do sądu.

Mandaty i nie tylko. Urzędnicy kontrolują na potęgę

Resort finansów uzasadniał swoją decyzję chęcią odciążenia sądów, jednakże rzecznik MŚP zwraca uwagę na to, że kary mogą być nieproporcjonalnie wysokie do popełnionego czynu. Wszak przedsiębiorcy mandatu przyjmować nie muszą, ale finalnie sprawa jest kierowana do sądu, a tak postępowanie i tak się wydłuża.

Eksperci firmy EY przypominają, że mandatem może być ukarane przestępstwo o mniejszej szkodliwości czynu, np.: niezłożenie deklaracji w terminie, a nawet niezapłacenie podatku. W tym przypadku wszystko zależy od oceny urzędnika.

Zaniepokojeni całą sytuacją są przedsiębiorcy, którzy podkreślają, że i tak są obciążeni papierologią. Jeden z nich w rozmowie z money.pl twierdzi, że skarbówka coraz częściej kontroluje firmy i wystawia mandaty. W jego opinii jest to po prostu łatanie budżetu.

"Puls Biznesu" przypominał, że Krajowa Administracja Skarbowa wzięła się za przedsiębiorców. Kontrolom podlegali nawet ci z zawieszoną działalnością. Zdaniem ekspertów celem kontroli było nałożenie jak największej liczby mandatów na przedsiębiorców.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Rząd zabierze myśliwym pieniądze?

Finanse

Rząd sięga po pieniądze myśliwych. Polski Związek Łowiecki oburzony, w grę wchodzą miliony złotych

Czytaj więcej >
Dodatek solidarnościowy w Sejmie

Finanse

Dodatek solidarnościowy już rozpatrywany w Sejmie. Wiemy, kto będzie mógł się o niego starać

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.06.2020. n/z Polskie banknoty z dziura po srodku - dziura budzetowa.

Finanse

Balcerowicz ujawnił, ile naprawdę wynosi dziura budżetowa. Porażająca kwota deficytu

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 26.08.2018. n/z Portfel z kartami platniczymi i pieniedzmi.

Finanse

Banki rzuciły się na naszą kasę. Ściągną opłaty od kolejnych usług

Czytaj więcej >
Bank ING, karta visa, mastercard.

Finanse

Bank ING radzi jak nie stracić pieniędzy z karty. Sposoby są proste, chociaż często o nich zapominamy

Czytaj więcej >
sklep-pixabay-bettypalm

Finanse

Rz: Rząd będzie chciał przejąć sieć sklepów? Analitycy mówią o Żabce i Tesco

Czytaj więcej >