BiznesINFO.pl
Komornik może zająć oszczędności w IKE

Biznes Info

Mandaty skarbowe z 5 tys. do 14 tys. zł. Rośnie także liczba kontroli

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Mandaty skarbowe szybują w górę. Od maja kontrolerzy będą mogli wystawić mandat nawet w wysokości 14 tys. zł. Najbardziej przerażeni powinni być przedsiębiorcy, których w ostatnim czasie urzędnicy kontrolują masowo.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O ile wzrosły mandaty skarbowe

  • Co niepokoi przedsiębiorców

  • Czemu urzędnicy kontrolują na potęgę

Mandaty skarbowe w górę

Nowelizacja przepisów o podatku akcyzowym umożliwi przedsiębiorcom składanie deklaracji akcyzowych w sposób elektroniczny. Zyskać mają urzędnicy oraz uczciwi przedsiębiorcy, jednakże od maja wchodzą w życie także inne przepisy.

Od maja zmieniają się przepisy w zakresie mandatów skarbowych. Dotychczas urzędnicy mogli nałożyć na przedsiębiorców mandat w wysokości dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia. Nowe przepisy zwiększają wysokość mandatu do siedmiokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Nietrudno jest sobie wyobrazić, że wobec 5,6 tys. zł mandatu, urzędnicy będą mogli nałożyć o w wysokości nawet 14 tys. zł. Jednakże poza zwiększonymi karami, pojawia się kolejny, palący problem.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Adam Abramowicz w rozmowie z money.pl zwraca uwagę nie tylko na wzrost kwot mandatów, ale wskazuje, że nowe przepisy rozszerzają katalog czynów, za które ów mandat karno-skarbowy można dostać. W konsekwencji urzędnicy będą mogli wystawić mandat bez skierowania sprawy do sądu.

Mandaty i nie tylko. Urzędnicy kontrolują na potęgę

Resort finansów uzasadniał swoją decyzję chęcią odciążenia sądów, jednakże rzecznik MŚP zwraca uwagę na to, że kary mogą być nieproporcjonalnie wysokie do popełnionego czynu. Wszak przedsiębiorcy mandatu przyjmować nie muszą, ale finalnie sprawa jest kierowana do sądu, a tak postępowanie i tak się wydłuża.

Eksperci firmy EY przypominają, że mandatem może być ukarane przestępstwo o mniejszej szkodliwości czynu, np.: niezłożenie deklaracji w terminie, a nawet niezapłacenie podatku. W tym przypadku wszystko zależy od oceny urzędnika.

Zaniepokojeni całą sytuacją są przedsiębiorcy, którzy podkreślają, że i tak są obciążeni papierologią. Jeden z nich w rozmowie z money.pl twierdzi, że skarbówka coraz częściej kontroluje firmy i wystawia mandaty. W jego opinii jest to po prostu łatanie budżetu.

"Puls Biznesu" przypominał, że Krajowa Administracja Skarbowa wzięła się za przedsiębiorców. Kontrolom podlegali nawet ci z zawieszoną działalnością. Zdaniem ekspertów celem kontroli było nałożenie jak największej liczby mandatów na przedsiębiorców.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Seniorzy otrzymają mniejsze kwoty z tytułu tzw. "trzynastek" i "czternastek"?

Finanse

Banki załamują ręce. Nie ma chętnych na zaciąganie kredytów

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Finanse

Wydłużenie wakacji kredytowych. Premier nie wyklucza takiej opcji

Czytaj więcej >

Finanse

Nowe terminy składania niektórych zeznań podatkowych. Warto się z nimi zapoznać

Czytaj więcej >
Seniorzy mogą otrzymać również zasiłek dla niezdolnych do pracy

Finanse

Jeżeli byłeś ratownikiem górskim lub ochotnikiem w straży pożarnej, dostaniesz wyższą emeryturę

Czytaj więcej >
Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Finanse

Polacy masowo składają wnioski do ZUS. Tylko od wczoraj aż 600 tys., wszystkie tylko w jednym celu

Czytaj więcej >

Finanse

Resort finansów się ugiął. Skomplikowana zmiana będzie musiała jeszcze trochę poczekać

Czytaj więcej >