BiznesINFO.pl
Mabion będzie produkował szczepionki w Polsce?

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Mabion podpisał umowę z Novavax. Produkcja szczepionek na Covid-19 w Polsce coraz bliżej

3 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Mabion - polska firma biotechnologiczna podpisała umowę z amerykańską spółką Novavax, która pracuje nad własną szczepionką przeciwko COVID-19. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Mabion będzie mógł współpracować z N

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym polega umowa firmy Mabion z Novavax

  • Kiedy w Polsce rozpocznie się produkcja szczepionek

  • W jakiej fazie są szczepionki Novavax

Mabion będzie produkował szczepionki

Mabion zawarł z amerykańską firmą Novavax umowę dotyczącą produkcji serii technicznej substancji czynnej (antygenu do NVX-CoV2373) - głównego składnika szczepionki przeciw COVID-19 produkowanej przez Novavax.

Mabion przekazał, że jest to pierwszy krok w kierunku potencjalnego zawarcia umowy produkcyjnej.

"Umowa ramowa z firmą Novavax to dla Mabion niezwykle istotna możliwość na wykorzystanie wiedzy i zdolności produkcyjnych Mabion na rzecz zwalczania globalnej pandemii. Nasz zespół ekspertów i infrastruktura produkcyjna są gotowe, by rozpocząć prace nad optymalizacją i zwiększeniem skali produkcji kandydata na szczepionkę firmy Novavax. Cieszymy się z możliwości bliskiej współpracy z Novavax, która, po zakończeniu transferu technologii i przeprowadzeniu z sukcesem produkcji serii technicznej i testowej, może otworzyć drogę do produkcji szczepionki w skali komercyjnej" - powiedział cytowany w komunikacie, na który powołuje się PAP Biznes prezes Mabion Dirk Kreder.

Transfer technologii jeszcze w pierwszej połowie 2021 r.

Według szacunków firmy Mabion do realizacji pierwszego zamówienia nie są wymagane żadne istotne inwestycje. Produkcja pierwszej serii technicznej będzie finansowana w ramach bezzwrotnego wynagrodzenia, które spółka otrzyma od Novavax w związku z pierwszym zamówieniem. Cały proces transferu technologii i jego weryfikacja ma się zakończyć już w pierwszej połowie bieżącego roku.

Jeśli testy zakończą się pozytywnie i Novavax będzie mógł rozpocząć komercyjną produkcję szczepionek, firmy będą mogły rozmawiać dalej o potencjalnych zamówieniach na produkcję szczepionki.

Szczepionka Novavax ze skutecznością niemal 90 proc.

Szczepionka, którą testuje Novavax, jest tradycyjnym preparatem. W przeciwieństwie do produktów firm Pfizer i Moderny nie bazuje na technologii mRNA. Szczepionka Novavax zawiera zmodyfikowane białko koronawirusa. Według badań jej skuteczność wynosi niemal 90 proc. Podobny wynik zanotowano w przypadku brytyjskiej odmiany koronawirusa.

Akcje firmy Mabion w górę

Kiedy Mabion przekazał informację o zawarciu umowy z firmą Novavax, kurs akcji spółki zaczął niesłychanie szybko rosnąć. Dzisiejszego ranka kurs skakał do góry chwilami nawet o 60 proc.

Dofinansowanie z PFR

Mabion podpisał z Polskim Funduszem Rozwoju porozumienie dotyczące potencjalnej inwestycji PFR do kwoty 40 mln zł. Dofinansowanie ma na celu zwiększenie mocy produkcyjnych spółki w związku ze współpracą Mabion z amerykańską firmą Novavax i potencjalną produkcją szczepionki przeciw COVID-19.

- Epidemia koronawirusa pokazała, jak wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego ma silny przemysł biotechnologiczny. Jesteśmy od kilku lat zaangażowani w inwestycje polskich spółek w tym obszarze w ramach programu PFR Life Science. Ważne są obecnie szczególnie te firmy, które teraz mogą dostarczać szczepionki lub leki przeciwko COVID-19. Dlatego PFR będzie finansować produkcje szczepionek firmy Novavax przez firmę Mabion, która jako pierwsza polska firma ma szansę aktywnie włączyć się w proces produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 - przekazał Paweł Borys, prezes zarządu PFR.

Tagi:

Koronawirus

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >