Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Lotnisko w Radomiu zostanie wreszcie otwarte?
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 23.04.2019 02:00

Lotnisko w Radomiu zostanie wreszcie otwarte?

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Od 1 stycznia 2019 r. lotnisko w Radomiu jest zamknięte dla samolotów pasażerskich. Oficjalne uznanie lotniska za nieczynne związane jest z planowanym remontem mającym na celu możlwiość wprowadzenia na lotnisko cywilnych samolotów czarterowych. 

Chętni do rozbudowy lotniska w Radomiu

Portal "tur-info" podał, że do przetargu - rozpisanego w listopadzie ubiegłego roku - na rozbudowę pasa zgłosiło się: przedsiębiorstwo Budimex S.A. z Warszawy, Max Bögl Polska Sp. z o.o. z Wrocławia, Strabag Sp z o.o. z Pruszkowa oraz litewsko-polskie konsorcjum (Trakcja PRKII S.A. z Warszawy, AB Kauno Tiltai z Kowna i Projekt Plus Sp. z o.o. z Warszawy). 

Prace mają polegać na wydłużeniu pasa startowego o 500 m, ponieważ obecny nie jest w stanie obsłużyć większości samolotów pasażerskich. Zważając na to, że lotnisko w Radomiu liczy na współpracę przede wszystkim z tanimi liniami lotniczymi i chciałby obsługiwać wakacyjne czartery, to rozbudowa pasa startowego jest niezbędna do funkcjonowania portu lotniczego. 

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które jest właścicielem radomskiego lotniska na rozbudowę ma zamiar przeznaczyć do 218 mln zł i to była górna granica umozliwająca zaakceptowanie oferty przetargowej. Najniższą kwotę zażyczył sobie wrocławski Max Bögl, bo wartość swojej pracy oszacował na 140 mln zł.

Memy związane z lotniskiem 

Fakt, że port lotniczy w Radomiu stoi właściwie kompletnie nieużywany jest przyczyną licznych żartów w przestrzeni internetowej. Paradoks lotniska, które nie obsługuje samolotów stoi ością w gardle włodarzom miasta, którrzy liczą na jaknajszybszy remont obiektu.