BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Lotnisko w Radomiu zostanie wreszcie otwarte?

23 Kwietnia 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Perypetie związane z lotniskiem w Radomiu trwają już od wielu lat. Lotnisko, które miało być alternatywą dla portu w Modlinie stoi obecnie nieużywane, ze względu na zbyt krótki pas startowy. Dzisiaj zakończył się termin składania ofert na rozbudowę pasa s

Od 1 stycznia 2019 r. lotnisko w Radomiu jest zamknięte dla samolotów pasażerskich. Oficjalne uznanie lotniska za nieczynne związane jest z planowanym remontem mającym na celu możlwiość wprowadzenia na lotnisko cywilnych samolotów czarterowych. 

Chętni do rozbudowy lotniska w Radomiu

Portal "tur-info" podał, że do przetargu - rozpisanego w listopadzie ubiegłego roku - na rozbudowę pasa zgłosiło się: przedsiębiorstwo Budimex S.A. z Warszawy, Max Bögl Polska Sp. z o.o. z Wrocławia, Strabag Sp z o.o. z Pruszkowa oraz litewsko-polskie konsorcjum (Trakcja PRKII S.A. z Warszawy, AB Kauno Tiltai z Kowna i Projekt Plus Sp. z o.o. z Warszawy). 

Prace mają polegać na wydłużeniu pasa startowego o 500 m, ponieważ obecny nie jest w stanie obsłużyć większości samolotów pasażerskich. Zważając na to, że lotnisko w Radomiu liczy na współpracę przede wszystkim z tanimi liniami lotniczymi i chciałby obsługiwać wakacyjne czartery, to rozbudowa pasa startowego jest niezbędna do funkcjonowania portu lotniczego. 

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które jest właścicielem radomskiego lotniska na rozbudowę ma zamiar przeznaczyć do 218 mln zł i to była górna granica umozliwająca zaakceptowanie oferty przetargowej. Najniższą kwotę zażyczył sobie wrocławski Max Bögl, bo wartość swojej pracy oszacował na 140 mln zł.

Memy związane z lotniskiem 

Fakt, że port lotniczy w Radomiu stoi właściwie kompletnie nieużywany jest przyczyną licznych żartów w przestrzeni internetowej. Paradoks lotniska, które nie obsługuje samolotów stoi ością w gardle włodarzom miasta, którrzy liczą na jaknajszybszy remont obiektu.

Tagi:

Radomlotnisko w Radomiu

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >