BiznesINFO.pl
Lokaty coraz mniej atrakcyjne. W co warto inwestować?

Pxhere

Polacy masowo rezygnują z lokat. Pieniądze z banków jednak nie znikają

30 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Lokaty są dla Polaków coraz mniej atrakcyjne. Niektóre banki, jak np. PKO BP same wycofują depozyty ze swojej oferty. Co zatem Polacy robią z pieniędzmi?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Polacy rezygnują z lokat

  • Dlaczego banki wycofują lokaty ze swoich ofert

  • Czy można znaleźć jeszcze lokaty z korzystnym oprocentowaniem

Lokaty coraz mniej atrakcyjne

Lokaty są coraz częściej zamykane przez klientów wszystkich banków. Powodem jest skandalicznie niskie oprocentowanie, przez które w ostatnich 10 miesiącach Polacy wycofali z depozytów 30 proc. oszczędności, podaje Forsal.

Portal powołując się na dane NBP, przypomina, że jeszcze przed wybuchem epidemii w Polsce gospodarstwa domowe trzymały na lokatach niemal 295 miliardów złotych. W ubiegłym miesiącu ta suma wyniosła już o wiele mniej - 209 miliardów złotych.

W ostatnich dniach z udostępniania lokat wycofał się także PKO BP. Usunięcie depozytów dotyczyło wszystkich kanałów sprzedaży: bankowości internetowej, aplikacji IKO czy bezpośrednich zleceń w oddziale.

Zaraz po PKO BP decyzje o usunięciu lokat z oferty podjęło Pekao SA, które na ten moment oferuje swoim klientom lokatę kwartalną z symbolicznym oprocentowaniem - 0,01 proc.

Pieniądze i tak na koncie

Mimo że wybieramy pieniądze z lokat, coraz więcej pieniędzy trzymamy na rachunkach bieżących, zarówno tradycyjnych kontach bankowych, jak i rachunkach oszczędnościowych. Portal podaje, że w ciągu 10 miesięcy rachunki bankowe poszerzyły się o 167 miliardów złotych. Wszystko dlatego, że staramy się coraz więcej pieniędzy gromadzić na “czarną godzinę”, wydajemy mniej i zostawiamy na koncie, ponieważ większość z nas uważa, że jest to bezpieczny i prosty sposób na gromadzenie pieniędzy.

Można znaleźć jeszcze lokaty z korzystnym oprocentowaniem

Forsal podaje, że osoby, które chcą oszczędzać na lokacie, mogą znaleźć jeszcze korzystne oprocentowanie (2-3 proc.). W przygotowanym przez portal zestawieniu znalazły się 4 instytucje z łącznie 6 ofertami lokat z oprocentowaniem 2-3 proc., jednak aby tyle zarobić, trzeba spełnić szereg dodatkowych warunków. 

A warunków jest sporo. Zwykle oferty dotyczą lokat, z których można korzystać bardzo krótki czas (np. 3 miesiące), ponadto na lokacie nie można często odłożyć więcej niż 10-20 tys. zł.

Banki wymagają także założenia konta w banku, pobrania aplikacji na telefon i wiele innych. Samo otwarcie konta wiąże się przecież z licznymi wymaganiami, które obligują nas do aktywnego korzystania z rachunku, dlatego tak ważne jest dokładne czytanie umów i regulaminów.

Jak podaje portal bankowe depozyty, które w ogóle jeszcze funkcjonują, pozwolą nam zarobić 50 do 150 złotych, przy czym odsetek jest większy niż podczas korzystania ze statystycznej rocznej lokaty.

Lokaty nie chronią już przed inflacją

Niskie oprocentowanie lokat sprawiło, że nie chronią już one przed spadkiem siły nabywczej pieniądza. Eksperci z wielu różnych instytucji podają, że oszczędzając pieniądze, będziemy tracić i to jeszcze długo, ponieważ spodziewamy się, że inflacja będzie postępować w szybkim tempie jeszcze przez co najmniej dwa lata.

Ratunkiem jest coraz częściej dla Polaków inwestycja w detaliczne obligacje skarbowe, złoto, srebro, czy nieruchomości.

Tagi:

lokata

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Sejm zdecydował. Mundurowi dostaną dodatek antyemerytalny

Czytaj więcej >

Finanse

BNP Paribas Bank Polska oferuje 550 zł nagrody za założenie konta. Warunek jest prosty

Czytaj więcej >
wnętrze sklepu

Finanse

Dezinflacja? Bez przesady. Szczera opinia członkini Rady Polityki Pieniężnej

Czytaj więcej >

Finanse

Środki z OFE po małżonku. Wystarczy jeden wniosek, a fundusz milczy

Czytaj więcej >

Finanse

Kondycja polskiej waluty na początku 2023 roku

Czytaj więcej >

Finanse

ZUS: tegoroczna waloryzacja rent i emerytur będzie kosztować ponad 44 mld zł

Czytaj więcej >