BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa Praga Polnoc Park Praski N/Z Wiosenny spacer w parku, czesc osob spacerujacych nie nosi maseczek ochronnych lub ma niewlasciwie nalozone

biznesinfo.pl

Łagodzenie obostrzeń ze zmianami w planie? Minister Dworczyk zabrał głos

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Na łagodzenie obostrzeń czekają wszyscy Polacy. Rząd obiecywał stopniowe zdejmowanie obostrzeń, ale część z nas myślała, że uda się je przyspieszyć. Okazuje się, że nic z tego.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wygląda plan łagodzenia obostrzeń

  • Czemu nie ma szansy na wcześniejsze łagodzenie obostrzeń

  • Jakie są inne kwestie związane z COVID-19

Łagodzenie obostrzeń bez przyspieszeń

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało 6431 przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej z nich pochodziło z woj. śląskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Dane pokazują, że dzienna ilość zakażeń w Polsce jest najniższa od października 2020 r.

Pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień i minister KPRM, Michał Dworczyk na antenie radiowej Jedynki powiedział, że wszystko wskazuje na to, że trzecia fala koronawirusa odchodzi w zapomnienie. Dodał przy tym, że wciąż powinniśmy zachowywać czujność.

W związku z tym rząd szykuje łagodzenie obostrzeń w całym kraju. Od 1 maja w całej Polsce obowiązują jednolite zasady bezpieczeństwa bez wyłączenia poszczególnych obostrzeń. Już od 4 maja m.in.: uczniowie klas 1-3 wrócili do szkół w trybie hybrydowym, otwarto galerie sztuki i muzea przy zachowaniu odpowiednich procedur sanitarnych.

Od 8 maja Polacy będą mogli skorzystać z usług hoteli, które będą funkcjonować w maks. 50 proc. obłożeniu, a od 15 maja zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Rząd podkreśla, że w tym przypadku wszystko jest możliwe pod pewnymi warunkami.

Od 29 maja gastronomia będzie funkcjonować nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz lokali, wszystkie dzieci będą uczyć się stacjonarnie, a solaria zostaną otwarte. Jednakże czy istnieje cień szansy na szybsze łagodzenie obostrzeń?

Łagodzenie obostrzeń zgodnie z harmonogramem

Michał Dworczyk powiedział, że aktualnie nie ma planów na szybsze łagodzenie obostrzeń. - Chcemy trzymać się planu - podkreślił i dodał, że nader optymistyczne reakcje nie są wskazane.

Zdaniem ministra koronawirus potrafi zaskoczyć, a sama pandemia jest nieprzewidywalna. To kolejny argument rządu, dlaczego nie będzie znosił obostrzeń szybciej, szedł zgodnie z przedstawionym w kwietniu harmonogramem.

"Rzeczpospolita" przypomina, że premier Mateusz Morawiecki wysłał do premier Danii list o tym, że Polska jest chętna odkupić od nich szczepionki Johnson&Johnson. Duńczycy jednodawkowe medykamenty wycofali z obiegu.

Michał Dworczyk powiedział, że w tej sprawie nie ma konkretnych ustaleń. W taki sam sposób podsumował tzw. paszporty covidowe, które mają zostać wprowadzone na terenie Wspólnoty Europejskiej.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się
z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >
Rosja naruszyła przestrzeń

Polska i świat

Rosjanie naruszyli przestrzeń powietrzną nad Bornholmem. Duńczycy zareagowali natychmiast

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Pieniądze na dziecko będą wypłacane znacznie wcześniej. Rząd przyśpiesza

Czytaj więcej >
Dłuższy czas na rejestrację samochodu

Polska i świat

Rejestracja samochodu. Rząd idzie na rękę kierowcom, terminy do wydłużenia

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/EAST NEWS

Polska i świat

Boom na kampery. Poza pandemią eksperci widzą także inne przyczyny wzrostu zainteresowania

Czytaj więcej >
pixabay, karlherl

Polska i świat

Niemcy zmienili zasady wjazdu do kraju. Bardzo ważna aktualizacja w sprawie Polski

Czytaj więcej >