BiznesINFO.pl
KNF ostrzega klientów BOŚ i BNP Paribas Banku Polska

EastNews/Arkadiusz Ziołek

KNF ostrzega klientów BOŚ i BNP Paribas. Oszuści nie próżnują

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Funkcjonujący przy Komisji Nadzoru Finansowego Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego ostrzega klientów Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) i BNP Paribas Banku Polska. Oszuści wykupili reklamy w Google i podszywają się pod strony tych instytucji. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • KNF ostrzega klientów BOŚ i BNP Paribas Banku Polska

  • Jak działają oszuści

  • Z jakimi oszustwami mieliśmy najczęściej do czynienia w I kwartale tego roku

KNF z ważnym ostrzeżeniem dla klientów BOŚ i BNP Paribas

CSIRT KNF, czyli funkcjonujący przez Komisji Nadzoru Finansowego Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego wydał ważne ostrzeżenie dla klientów Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) i BNP Paribas Banku Polska. Osoby te muszą mieć się na baczności wchodząc na stronę swojej instytucji przez wyszukiwarkę internetową. 

- Oszuści po raz kolejny wykupują reklamy w Google podszywające się pod strony banków - informuje na Twitterze CSIRT KNF. 

Wyskakujące w wyszukiwarce strony do złudzenia przypominają witryny logowania do BOŚ Banku, a także BNP Paribas Banku Polska. W rzeczywistości jak informuje CSIRT KNF kierują one na strony phishingowe. Phishing jak już niejednokrotnie informowaliśmy to metoda oszustwa, w której oszuści podszywają się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych danych. 

CSIRT KNF apeluje do klientów BOŚ Banku i BNP Paribas Banku Polska o zachowanie czujności i dokładne sprawdzenie adresu podczas wchodzenia na stronę internetową instytucji z wyszukiwarki. 

Prawie 1000 niebezpiecznych domen

Funkcjonujący przy KNF zespół dokonał w ostatnich dniach podsumowania oszustw, które zaistniały w pierwszym kwartale tego roku. W ramach pracy operacyjnej zgłoszono do blokady w sumie 969 niebezpiecznych domen. 

Najwięcej ze zgłaszanych domen podszywało się pod popularne portale z ogłoszeniami. Oszuści kontaktując się ze sprzedającym, najczęściej za pomocą aplikacji Whatsapp, wysyłali link do rzekomego odbioru płatności, tyle, że zamiast odebrać płatność dochodziło do utraty środków. 

CSIRT KNF zwraca uwagę w podsumowaniu, że pod koniec poprzedniego kwartału wzrosła ilość fałszywych stron dotyczących inwestycji, najczęściej w kryptowaluty. Witryny te podszywały się np. pod Narodowy Bank Polski, ale też znane firmy jak np. Pfizer. 

Nie brakowało także oszustw polegających na wysyłaniu wiadomości SMS z informacją o rzekomej konieczności dopłaty do paczki, czy do uregulowania należności za mandat pod groźbą przekazania długu do komornika. 

- Cyberoszuści nie próżnują i cały czas wymyślają nowe sposoby na kradzież środków z Waszych kont bankowych - podsumowuje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Fot. Zofia i Marek Bazak/East News Bank w domu, walizka pelna pieniedzy, wielu seniorow trzyma swoje oszczednosci w domu, nie posiadajac kont bankowych padaja ofiara przestepcow wyludzajacych oszczednoscu calego zycia metodami "na wnuczka" lub "na policjanta".

Eurojackpot z wygranymi w Polsce. I to nie jedną

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >