Otwarcie granic Polski
Piotr Blawicki/East News
Autor Maria Glinka - 31 Maja 2020

Czy Polska powinna otworzyć swoje granice? Coraz więcej krajów już się na to zdecydowało

Granice wewnętrzne Unii Europejskiej zostały zamknięte wraz z nadejściem koronawirusa, ale niektóre państwa już zadecydowały o ich ponownym otwarciu. Czy Polska powinna do nich dołączyć?

Które państwa otwierają granice?

Pandemia powoli przygasa, więc część państw decyduje się na łagodzenie ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się i otwiera granice. Jednym z nich jest Grecja, która już 15 czerwca powita turystów z 29 państw. Na liście opublikowanej przez grecki rząd nie znalazła się jednak Polska – podają podroze.onet.pl.

Na podobny krok zdecydowała się Dania, która 15 czerwca otworzy granice dla przyjezdnych z Norwegii, Islandii i Niemiec. Mieszkańcy innych państw na wyjazd do Danii będą musieli poczekać do końca wakacji. Jednak przyjazd turystów będzie ograniczony, ponieważ rząd ustanowił zakaz wjazdu dla osób zza granicy do stolicy państwa – Kopenhagi - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Na innowacyjne rozwiązanie zdecydowały się państwa bałtyckie. Litwa, Łotwa i Estonia zawarły porozumienie, na mocy którego zostały otwarte granice tylko między tymi krajami. Dzięki temu już od 15 maja Litwini, Łotysze i Estończycy mogą swobodnie podróżować między krajami nad Bałtykiem.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Majątek nowej prezes Sądu Najwyższego zwala z nóg. Ujawniamy

Lidl i Biedronka walczą o klientów przed Dniem Dziecka. Wielu Polaków może jeszcze skorzystaćLidl i Biedronka walczą o klientów przed Dniem Dziecka. Wielu Polaków może jeszcze skorzystaćCzytaj dalej

Kiedy Polska otworzy granice?

Czy Polska powinna podążyć śladem europejskich państw i otworzyć granice? Stanowisko rządu nie jest w tej sprawie jednoznaczne, a obowiązujące przepisy podtrzymują zamknięcie granic tylko do 12 czerwca. Zdaniem wiceministra aktywów państwowych Artura Sobonia „do otwarcia granic mogłoby dojść 15 czerwca” z uwagi na korzyści płynące z takiej decyzji dla polskich spółek takich jak LOT czy Polska Grupa Lotnicza.

Czy wskaźniki dotyczące koronawirusa w Polsce są wystarczające niskie, aby otworzyć granice? Warto zwrócić uwagę, jak wygląda sytuacja epidemiczna w krajach, które już się na to zdecydowały. W Grecji liczba zakażeń wynosi 2 909, a zmarło 175 osób. Dania, która była drugim państwem tuż po Włoszech, które wprowadziło zdecydowane obostrzenia w życiu codziennym obywateli, ma na ten moment 11 793 potwierdzonych przypadków koronawirusa, z czego 568 śmiertelnych. Sytuacja jest względnie stabilna także w krajach bałtyckich: Litwa (1670 przypadków/70 zgonów), Łotwa (1065/24), Estonia (1865/67) – podaje WHO.

Najzabawniejsze zwierzęta świata. Nie będziesz mógł oderwać od nich wzrokuNajzabawniejsze zwierzęta świata. Nie będziesz mógł oderwać od nich wzrokuCzytaj dalej

Czy mimo ponad 23 tys. potwierdzonych przypadków w Polsce, rząd powinien zadecydować o otwarciu granic z uwagi na chęć ożywienia niektórych branż?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czarna wizja jasnowidza Jackowskiego. Zacznie się nagle, wszystkich nas zaskoczy
  2. Dziurawiec jest jednym z najpopularniejszych ziół. Sławę zawdzięcza wspaniałym właściwościom zdrowotnym
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Nowe zagrożenie w Polsce. Eksperci nie mają wątpliwości

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News