BiznesINFO.pl
Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 20.01.2019. Centralne nabozenstwo Tygodnia Modlitw o Jednosc Chrzescijan w kosciele pw. Kazimierza Krolewicza na Rynku Nowego Miasta. Przewodniczyl kard. Kazimierz Nycz, homilie wyglosil zwierzchnik Koscioіa Ewangelicko-Metodystycznego w RP Andrzej Malicki.

East News, Jan Bielecki

Episkopat nie odpowiada na pytanie o swojej finanse. Postawił się w roli ofiary

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Episkopat nie chce ujawniać informacji o swoich wydatkach i atakuje "Gazetę Wyborczą" za artykuły dotyczące portfeli księży. Kościół uważa, że celem tekstu było wywołanie napięć społecznych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co było w artykule "Wyborczej"

  • Jak kształtują się wydatki parafii

  • Jak do sprawy odniósł się Episkopat

Episkopat milczy na temat pieniędzy

"Gazeta Wyborcza" w sobotnim wydaniu swojego periodyku dotknęła bardzo wrażliwej kwestii, a mianowicie finansów Kościoła katolickiego w Polsce. Choć zdawać by się mogło, że "Złote, a skromne" to tylko zdanie z filmu, może okazać się idealnym podsumowaniem całej sytuacji.

Dziennik kilka tygodni temu zadał pytanie poszczególnym kuriom i diecezjom dotyczące ich wydatków. Finalnie Episkopat nie udzielił odpowiedzi na zadane pytania, a dziennikarze swoją publikację oparli na raporcie KAI z 2012 r. Wynika z niego, że zamożność poszczególnych parafii kształtuje się na różnym poziomie.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu proboszcz parafii św. Stanisława w Żorach w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" ujawnił finanse swojego kościoła. Przyznał wtedy, że te pieniądze należą do wiernych i mają prawo wiedzieć na co są wydatkowane.

Parafia ks. Ryszarda Skowronka budżet zamknęła z wynikiem 576 tys. zł, a ponad pół miliona z tej kwoty pochodziło z darowizn, zbiórek i skarbonek. Widać, że na finansach parafii mocne piętno położyła pandemia koronawirusa, bowiem te w 2019 r. zamknęły się w kwocie 806 tys. zł.

Episkopat w roli ofiary

Artykuł w "Gazecie Wyborczej" rozjuszył Episkopat, który odniósł się do informacji opublikowanych przez dziennikarzy. Oświadczenie, które nie zostało podpisane z imienia i nazwiska podkreśla, że celem nie było stworzenie rzetelnego artykułu, a wywołanie napięcia społecznego.

Episkopat podważa również anonimowe źródła, na które powołali się dziennikarze "Wyborczej". Polscy duchowni podkreślili także, że nie mają merytorycznej szansy na odniesienie do artykułu.

Finanse Kościoła katolickiego stanowią swoistą tajemnicę poliszynela. Społeczeństwo, ale również władza zdają sobie sprawę z finansów i wydatków Kościoła, jednakże przez dłuższy czas nikt o tym głośno nie mówił. Od pewnego czasu temat finansów Kościoła w Polsce jest coraz mocniej nagłaśniany.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >