BiznesINFO.pl

https://www.publicdomainpictures.net/

Fatalna wiadomość dla Polaków na wakacjach w Chorwacji. Wracają radykalne obostrzenia

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Chorwacja przestaje być pandemiczną "zieloną wyspą"

Chorwacja to jedna z uwielbianych zagranicznych destynacji Polaków. Do wyjazdu nad Adriatyk zachęca stosunkowo niedługa i łatwa droga oraz prawdziwie śródziemnomorski klimat. Jeszcze na początku wakacji Chorwacja była jednym z państw, które dobrze radziły sobie z pandemią. Dlatego też zdecydowano się otworzyć granice bez wymogu przedstawienia negatywnego testu na COVID-19 i tym samym rozpocząć proces odbudowy branży turystycznej dotkniętej przez koronawirusa.

Spokojny okres nie trwał jednak zbyt długo. Od sierpnia Chorwacja notuje wzrost w liczbie zakażeń, a tylko w piątek przybyło 208 nowych zakażeń - jest to najwyższy wskaźnik od początku wybuchu pandemii. Tamtejsze władze stawiają na szybkie i zdecydowane działania i wprowadzają ponowne obostrzenia.

Powrót obostrzeń w Chorwacji

Z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiczną w Chorwacji powracają obostrzenia w w restauracjach i klubach nocnych - te miejsca mogą działać tylko do północny. Poza tym, wprowadzono obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, jeżeli niemożliwe jest zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego. Nowe obostrzenia obowiązują do 24 sierpnia 2020 r., jednak władza nie wyklucza, że przedłuży czas ich obowiązywania. Ostateczna decyzja będzie zależała od przyrostu zachorowań.

Z komunikatu Ambasady RP w Chorwacji wynika, że "44 proc. zarażonych w Zagrzebiu to osoby, które wróciły z urlopów w nadmorskiej części kraju". Placówka dyplomatyczna zaleca ostrożność i unikanie zatłoczonych miejsc, jak podaje Interia.

Obostrzenia dla przyjeżdżających z Chorwacji

Coraz wyższe wskaźniki zachorowań sprawiły, że część państw zdecydowała się nałożyć obostrzenia na obywateli powracających z Chorwacji. Restrykcje wprowadziły władze Austrii, Włoch, Holandii i Irlandii (z wyłączeniem tranzytu). Z kolei już od przyszłego tygodnia Słowenia wprowadza obowiązkowe testy na koronawirusa lub kwarantannę dla turystów z Chorwacji (również z wyłączeniem osób przejeżdżających przez Słowenię tranzytem).

Łącznie liczba osób zakażonych w Chorwacji wynosi 6656 osób. Tamtejsze służby odnotowały jak dotąd 16 zgonów z powodu COVID-19.

<

Tagi:

Koronawiruswakacje

Podobne artykuły

Polska i Świat

Gliński komentuje wypowiedź Tuska dotyczącą reparacji od Niemiec: ”Tak odpowiada menel”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Elon Musk rekrutuje do swojej gigafabryki pod Berlinem. Wiemy ile można zarobić
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Upadł kolejny bank. Co zrobić, aby odzyskać pieniądze
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gigantyczna kara dla polskiej firmy. Zakazali dystrybutorom sprzedaży przez internet
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Spora grupa Polaków może liczyć na dodatkowy dzień wolny. Jest jeden warunek
Czytaj więcej >

Finanse

Koniec Credit Suisse. W Polsce bank zatrudnia ponad 6 tys. osób, pracownicy już dostali listy
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]