BiznesINFO.pl Polska i Świat Ogromne złoża cennego surowca ukryte pod piachem. Ich wielkość przerosła prognozy rządu
Wikimedia Commons/Ptaqe/CC4.0

Ogromne złoża cennego surowca ukryte pod piachem. Ich wielkość przerosła prognozy rządu

23 lipca 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Bursztynu jest więcej niż wstępnie zakładano. Wiceminister Aktywów Państwowych, Maciej Małecki wskazał, że początkowe szacunku mówiące o 1,4 tony bursztynu są błędne. W rzeczywistości na terenie przekopu Mierzei Wiślanej znajduje się aż 6,9 tony tego drogocennego kruszcu.

Bursztyn pod koparkami

Wielkość złoża bursztynu została oszacowana na podstawie badań geologicznych. Wiceminister z mównicy sejmowej podkreślał, że prace przy przekopie nie dotarły jeszcze do złoża, nie ma także doniesień o nielegalnym wydobyciu bursztynu. Spraw więc nie powinna angażować Nadzoru Górniczego. Mimo wszystko minister postanowił zwrócić się do nadzoru o zbadanie sprawy. Polityk lewicy zapytywał ministra o to, kto będzie czerpał zyski z wydobycia bursztynu. Marek Rutka wskazał, że cena bałtyckiego złota przekracza 20 tysięcy złotych za kilogram i jest tym samym wyższa od cen srebra.

Resort gospodarki oszacował wartość bursztynu z przekopu Mierzei Wiślanej na zaledwie 1,4 mln złotych - do obliczeń zastosowano przelicznik wskazujący, że kilogram bursztynu kosztuje zaledwie tysiąc złotych. Lewica uznała, że dane prezentowane przez zarówno resort Aktywów Państwowych, jak i Rozwoju są niekompletne. Zastanawia także to, kto miałby zająć się wydobyciem tego cennego kruszcu, a także jego późniejszą sprzedażą. Nie zostało to ustalone. A jak się okazuje pod piaskiem na Mierzei Wiślanej znajduje się prawdziwe bogactwo.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie