Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Bilety będą droższe przez pandemię. Śląsk już zapowiedział podwyżki
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 19.04.2021 02:00

Bilety będą droższe przez pandemię. Śląsk już zapowiedział podwyżki

Biznes Info
Biznes Info

Bilety komunikacji miejskiej idą w górę. Dziś podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej wprowadził Zarząd Transportu Metropolitalnego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Skąd te wzrosty cen? Tłumaczenie może niektórym wydać się paradoksalne.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O ile wzrosną ceny biletów

  • Jakie pojawią się nowe bilety

  • Skąd podwyżki cen biletów

Bilety na Górnym Śląsku będą droższe

ZTM Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która działa od 1 stycznia 2018 r. i na mocy specjalnej ustawy zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego podniesie ceny biletów komunikacji miejskiej.

Jak podaje PAP, do tej pory z biletów pochodziło do tej pory ok. 30 proc. wpływów ZTM, a reszta kosztów była pokrywana przez gminy. Podczas pandemii udział ten spadł jeden do 20 proc.

Horrendalne ceny biletów

W związku z podwyżką ceny biletów wyraźnie pójdą w górę. ZTM informowało wcześnie, że średnia podwyżka cen biletów wyniesie ok. 12 proc., jednak średni wzrost cen biletów długookresowych i wieloprzejazdowych nie będzie wyższy niż 11 proc. Za jeden z najtańszych biletów okresowych - Miasto 30, będzie wynosić 6 proc. - cena wzrośnie z 93 zł do 99 zł.

Do tej pory ceny biletów elektronicznych w Metropolii były niższe niż papierowych zwykle o 10-13 proc. Tak będzie i teraz.

Bilet elektroniczny ważny w jednym mieście przez 20 min kosztował do tej pory 3 zł, a papierowy 3,4 zł. Bilety ważne w dwóch miastach lub przez 40 min kosztowały 3,6 lub 4 zł (elektroniczny lub papierowy),  a bilety na 3 i więcej miast lub ważny 90 min kosztowały 4,4 lub 5 zł.

Wygląda na to, że podwyżki biletów mieszkańcy metropolii wyraźnie odczują, ponieważ teraz 20-minutowy bilet elektroniczny kosztuje 3,60 zł, a papierowy 4 zł, bilet na dwa miasta (lub 40 min) 4,40 zł lub 5 zła na 3 i więcej miast, lub ważny 90 min aż 5,4 lub 6 zł.

Dzienny bilet to koszt 11 zł, a dobowy 15 zł. Plusem jednak będzie to, że na bilecie dziennym w soboty, niedziele i święta będzie mogła podróżować za darmo jedna dodatkowa osoba.

Nowe bilety

ZTM podjął też decyzję o wprowadzeniu nowych biletów. Od dziś będą działać bilety długookresowe na dwa miasta - 2 Miasta 30 oraz 2 Miasta 90, dzięki czemu osoby dojeżdżające do pracy nie odczują podwyżki aż tak dotkliwie.

Przejazdy specjalnymi liniami lotniskowymi jest teraz możliwy dla wszystkich biletów ZTM. Podróż z Katowic na lotnisko kosztuje teraz 5,40 zł lub 6 zł zamiast 14 zł.

ZTM wprowadza też specjalny bilet na czas pandemii o nazwie Sieć 180, który kosztuje 550 zł. Miesięcznie za taki bilet trzeba będzie zapłacić niecałe 92 zł, dzięki czemu w ciągu pół roku pasażerowie będą mogli oszczędzić nawet 400 zł. Z informacji PAP wynika, że bilet będzie dostępny do końca 2021 roku, jednak ważne jest, że po zakupie nie będzie można go zwrócić, nawet jeśli w związku z obostrzeniami transport publiczny będzie niemożliwy.

Osoby, które mają papierowe i elektroniczne bilety jednorazowe lub krótkookresowe, a także bilety Grupowe dla 5 osób, będą mogły wykorzystać je najpóźniej do 3 maja. Po tej dacie korzystanie z biletów będzie możliwe, jednak konieczna będzie dopłata różnicy.

Bilety droższe przez pandemię

Przedstawiciele ZTM wyjaśniają, że winna podwyżkom biletów jest epidemia koronawirusa, a co za tym idzie pogorszenie sytuacji finansowej organizatora transportu.

Za obsługą taboru autobusowego idą większe koszty - dezynfekcja pojazdów, konieczność organizowania dodatkowych kursów na kluczowych trasach i w końcu spadek pasażerów, a co za tym idzie przychodów ze sprzedawanych biletów.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: