BiznesINFO.pl Finanse Amortyzacja samochodu osobowego – metody
Pixabay.com

Amortyzacja samochodu osobowego – metody

22 marca 2022
Autor tekstu: Dominik Moliński

Amortyzacja samochodu – na czym polega?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, czym jest amortyzacja samochodu, w pierwszej kolejności wyjaśnijmy, czym jest amortyzacja. Termin ten oznacza koszt, który ponosi się w związku ze spadkiem wartości rzeczy w określonym czasie z powodu jej użytkowania. Amortyzacja jest kosztem, który nie wiąże się z wypływem środków pieniężnych.

Amortyzacja dotyczy stopniowego zużywania się środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Natomiast środki trwałe to przedmioty i obiekty stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania. Mogą to być budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu oraz inne przedmioty.

Środki trwałe to przedmioty i obiekty o wartości powyżej 10 000 zł o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu. Z powyższych informacji jednoznacznie wynika, że możemy dokonać między innymi amortyzacji samochodu.

Amortyzacja samochodu polega na dokonywaniu systematycznych odpisów amortyzacyjnych, czyli zaliczaniu do kosztów podatkowych wydatków, które zostały poniesione na jego zakup. Amortyzacji samochodu można dokonać, stosując metodę liniową i indywidualną. Można też dokonać jednorazowej amortyzacji samochodu. Wymienione metody przedstawimy w dalszej części artykułu.

Amortyzacja samochodu jako środka trwałego

Jeśli zamierzamy dokonać amortyzacji samochodu lub innego środka trwałego, powinniśmy w pierwszej kolejności zapoznać się z Klasyfikacją Środków Trwałych (KŚT), która pozwala zaklasyfikować przedmiot lub obiekt do określonej grupy i ustalić stawkę odpisów amortyzacyjnych. Na pierwszym szczeblu wyróżnia się 10 jednocyfrowych grup środków trwałych:

  • grupa 0 – grunty;

  • grupa 1 – budynki i lokale oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego;

  • grupa 2 – obiekty inżynierii lądowej i wodnej;

  • grupa 3 – kotły i maszyny energetyczne;

  • grupa 4 – maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania;

  • grupa 5 – maszyny, urządzenia i aparaty specjalistyczne;

  • grupa 6 – urządzenia techniczne;

  • grupa 7 – środki transportu;

  • grupa 8 – narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, gdzie indziej nie sklasyfikowane;

  • grupa 9 – żywy inwentarz.

Amortyzacja samochodu metodą liniową

Amortyzacja samochodu metodą liniową zakłada równomierne zużywanie się środka trwałego. W przypadku samochodów osobowych, roczna stawka amortyzacyjna wynosi 20% wartości początkowej pojazdu. Innymi słowy, samochód będzie amortyzowany przez okres pięciu lat. Rozpoczęcie naliczania odpisów amortyzacyjnych następuje, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Amortyzacja samochodu metodą indywidualną

Przedsiębiorcy, którzy wprowadzili do ewidencji środków trwałych samochód używany, mogą skorzystać z metody indywidualnej. W tym przypadku okres amortyzacji samochodu nie może być krótszy niż 30 miesięcy. Stawka amortyzacyjna w skali roku wynosi 40%.

Obserwuj nas w
autor
Dominik Moliński

Dominik Moliński

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie