Ważne zmiany dla użytkowników telefonów na abonament
pixinio
Autor Radosław Święcki - 16 Grudnia 2020

Wielkie zmiany w abonamencie telefonicznym. Możesz znacznie obniżyć jego koszty

Masz telefon na abonament? Szykuj się na duże zmiany. Wszystko z powodu wchodzącego w życie od przyszłego tygodnia nowego prawa telekomunikacyjnego. Wśród nowych rozwiązań m.in. możliwość zdalnego rozwiązania umowy, a także możliwość monitowania ilości zużytych danych w pakiecie internetowym, dzięki czemu będziemy mieć wpływ na ostateczną wysokość rachunku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie korzyści za sprawą zmian czekają abonentów
  • Jakie obowiązki będą mieć operatorzy
  • Dlaczego rachunki za internet nie powinny już zaskakiwać

Zmiany dla użytkowników telefonu na abonament

Masz telefon na abonament? Szykuj się na zmiany, które nastąpią już na początku przyszłego tygodnia. 21 grudnia wejdzie bowiem w życie nowe prawo telekomunikacyjne. Jego wprowadzenie ma związek z pierwszym etapem wdrażania w Polsce dyrektywy ustanawiającej Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej (EKŁE). W nowym prawie znalazły się zapisy korzystne dla użytkowników, gdyż umocnią ich pozycję w relacji z operatorem.

Na jakie konkretnie korzyści będą mogli liczyć abonenci? Przede wszystkim jak podaje Bankier.pl, będą oni mogli rozwiązać umowę z operatorem zdalnie za pośrednictwem wiadomości e-mail, podczas gdy dotychczas trzeba było wysłać papierowy dokument odstąpienia bądź złożyć go osobiście.

Operatorzy będą natomiast musieli poinformować klientów o zbliżającym się wygaśnięciu umowy. Nie może to nastąpić później niż 30 dni przed upływem okresu na jaki została zawarta. Dotychczas jak zauważa portal nie wszystkie firmy telekomunikacyjny powiadamiały użytkowników o zbliżającym się końcu umowy. Ponadto operatorzy będą musieli przekazać informację o najkorzystniejszej umowie, oprócz wyszczególnienia możliwości odstąpienia od umowy. Do tej pory firmy mogły z automatu przedłużać umowy na czas nieokreślony.

Kolejna dobra wiadomość dla użytkowników telefonów wiąże się z obowiązkiem informowania przez firmy o ilości zużytych danych w ramach pakietu Internetu oraz momencie wygaśnięcia danej usługi. Dzięki informacji o ilości zużytych danych klienci będą mieli wpływ na ostateczną wysokość rachunku i nie będzie on stanowił dla nich zaskoczenia.

Wchodzące od poniedziałku nowe przepisy jak informuje serwis Computerworld.pl dają abonentowi prawo do zachowania ciągłości świadczenia usługi dostępu do internetu w procesie zmiany dostawcy usług.

- Nowy dostawca będzie miał obowiązek aktywowanie usługi w najkrótszym możliwym – uzgodnionym z klientem – czasie, jednak nie później niż w jeden dzień roboczy po zakończeniu umowy z dotychczasowym dostawcą. Z kolei dotychczasowy dostawca usługi będzie zobowiązany świadczyć ją na dotychczasowych warunkach do terminu uzgodnionej przez nowego dostawcę aktywacji usługi – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zyskają abonenci

Odpowiedzialny w kancelarii premiera za kwestie cyfryzacji Marek Zagórski podkreśla, że wchodzące od przyszłego tygodnia nowe zasady pozwolą wdrożyć nowe standardy obsługi konsumenckiej.

- Naszą intencją było i jest przede wszystkim jak najpilniejsze wprowadzenie prokonsumenckich zmian. To ważne z uwagi na zwiększający się obecnie popyt i znaczenie usług telekomunikacyjnych. Nowe regulacje pozwolą szybciej wdrożyć nowe i lepsze standardy obsługi konsumenckiej – mówi Zagórski.

Według ministra Zagórskiego nowe przepisy dadzą większe uprawnienia abonentom, gwarantując najlepsze instrumenty prawne i zabezpieczenia.

ZUS namawia by upomnieć się o swoje. Wielu Polaków załapie się na specjalny prezentZUS namawia by upomnieć się o swoje. Wielu Polaków załapie się na specjalny prezentCzytaj dalej

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Przeciek na koncie minister, Komisja nabrała wody w usta. Ujawniono prawdziwe ceny szczepionek
  2. Wiemy już, kiedy zostanie wypłacona czternastka. Minister niemal potwierdziła wypłaty
  3. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News