ZUS rozdaje 553,30 złotych na wniosek. Jest tylko jeden warunek
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w swojej gamie wypłacanych świadczeń posiada również jedno, którego wysokość przekracza 500 złotych. Mowa o dodatku dla sierot zupełnych - co prawda można go otrzymać w każdym wieku, jednak jest jeden warunek aby go otrzymać.
Świadczenie z jednym warunkiem
Dodatek został wprowadzony ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 1998 roku. Jednak niewiele osób w ogóle wie o jego istnieniu.
Jak podaje portal Interia.pl, podstawowym obwarowaniem które niesie ze sobą nazwa świadczenia jest utrata rodziców jako dziecko. Dotyczy to również przypadku, gdy ojciec jest nieznany ale wciąż może żyć, a matka zmarła.
Oprócz sieroctwa ważniejszym warunkiem, od którego zależy przyznanie dodatku, jest prawo do innego świadczenia. Jak informuje Interia, tym świadczeniem jest renta rodzinna.
Waloryzacja gwarantowana
Dodatek dla sierot należy również do grona tych świadczeń, które są waloryzowane co roku. Podwyżka jest przeprowadzana razem z emeryturami - czyli 1 marca.
Według danych Interii, tegoroczna waloryzacja podwyższyła jego wysokość o 71,33 zł. Obecnie wynosi on 553,30 zł; przed podwyżką było to blisko 482 zł.
Trzeba złożyć wniosek
Świadczenie nie jest jednak przyznawane z urzędu - trzeba złożyć wniosek do lokalnego ZUSu. Do druku ERRD, według Interii, należy również załączyć dowód na datę zgonu rodziców, lub wyłącznie matki oraz odpis aktu urodzenia poświadczający nieznanego ojca.
Wniosek można złożyć osobiście lub wysłać pocztą. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzję w ciągu 30 dni - w razie odrzucenia trzeba się pośpieszyć, ponieważ jest tylko miesiąc na odwołanie się.