Wniosek o urlop ojcowski – co trzeba wiedzieć?
Komu przysługuje urlop ojcowski?
Urlop ojcowski przysługuje jedynie ojcu dziecka, nie ma możliwości, aby mogła skorzystać z tego przywileju inna osoba. Pracownik, który chciałby skorzystać z urlopu, powinien dopełnić formalności i dostarczyć pracodawcy wniosek o urlop ojcowski w nieprzekraczalnym terminie 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.
Jaki jest wymiar urlopu ojcowskiego?
Urlop ojcowski przyznawany jest na okres 14 dni i może być wykorzystany jednorazowo lub w maksymalnie dwóch częściach, każda z nich musi wynosić tydzień. Urlopu ojcowskiego nie można wybrać później niż:
do upływu ukończenia przez dziecko 24 miesięcy,
do upływu 24 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku o przysposobieniu dziecka do lat 7,
do upływu 24 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku o przysposobieniu dziecka do lat 10, gdy odroczono wobec niego obowiązek szkolny.
UWAGA! Wniosek o urlop ojcowski jest jednym z dokumentów wysyłanych do ZUS w celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Podpisany przez pracodawcę stanowi bowiem potwierdzenie jego udzielenia.
Co powinien zawierać prawidłowo wypełniony wniosek o urlop ojcowski?
W myśl Kodeksu pracy wniosek o urlop ojcowski wymaga formy pisemnej i powinien zawierać następujące dane:
miejscowość i datę założenia wniosku,
imię i nazwisko pracownika,
dane pracodawcy,
prośbę o udzielenie urlopu,
imię i nazwisko dziecka,
datę urodzenia dziecka,
wymiar urlopu,
datę początkową i końcową urlopu,
podpis pracownika.
We wniosku o urlop ojcowski można również umieścić adnotację o niepobieraniu zasiłku macierzyńskiego z innego tytułu. Pozwoli to uniknąć obowiązku sporządzenia odrębnego oświadczenia, które jest niezbędne, gdy rodzice starają się o wypłatę świadczeń z ZUS.