Reksio trafił do sądu. Problemy z prawami autorskimi do bajki
Z tego artykułu dowiesz się:
Na czym polega spór o Reksia
Kto finalnie wygrał batalię o łaciatego bohatera bajki
Czy to koniec walki o Reksia
Reksio bohaterem polskich domów
Po raz pierwszy Reksio zawitał w polskich domach w 1967 r., a za produkcję wszystkich odcinków do roku 1971 odpowiadał Lechosław Marszałek. Był on nie tylko twórcą postaci kultowego kundelka, ale także reżyserem, scenarzystą oraz twórcą animacji. Lechosław Marszałek zdecydował się na pracę przy Reksiu po tym, jak odszedł od produkcji pełnometrażowego filmu "Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie". Wdowa po Marszałku opowiada, że mąż nie zgodził się na pracę przy bajce dla dzieci, w której postacie bawią się bronią.
Produkcją Reksia zajęło się jedno z pięciu studiów animacji powstałych w PRL - Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej. Po dziś dzień w tej malowniczej miejscowości stoi pomnik Reksia. Jednakże w tym przypadku to właśnie studio stało się stroną sporu o psiego bohatera polskich domów.
Z testamentu Lechosława Marszałka wynika, że po jego śmierci prawa do Reksia miały trafić do jego żony Heleny Filek-Marszałek - przypomina historię "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta przypomina, że to właśnie małżeństwo przez blisko 30 lat udzielało licencji do wizerunku psa oraz wspierało działania niekomercyjne.
W 2017 r. wdowa po Lechosławie Marszałku zdecydowała się na wniesie sprawy do sądu o ustalenie praw autorskich do Reksia. Tym samym Reksio znalazł się na wokandzie sądowej.
Reksio przed obliczem wymiaru sprawiedliwości
Helena Filek-Marszałek miała zdecydować się na powództwo po tym, jak licencjobiorcy działający na mocy jej zgody przy wykorzystywaniu wizerunku Reksia, otrzymali pozwy od Studia Filmów Rysunkowych. Pełnomocnik wdowy, mec. Anna Chorążewska w rozmowie z portalem bielsko.biala.pl wyjaśniła, że jej klientka stanęła w obronie "nie tylko swoich licencjobiorców, ale także powołanej przez nią Fundacji Reksio".
Rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego w Bielsku Białej nie zapadło z korzyścią dla Heleny Filek-Marszałek. Skład orzekający w wyroku z dn. 11 lutego 2021 r. stwierdził, że "jedynym właścicielem praw autorskich do animowanej postaci psa Reksia jest bielskie Studio Filmów Rysunkowych" - pisze "DGP".
Przedstawiciele SFR wyrok nazwali wspaniałą nowiną i podkreślili, że teraz Reksio ma szansę na nowe życie. Studio planuje wypuszczenie serii maskotek z łaciatym kundelkiem.
Na razie wyrok nie jest prawomocny i nie został umieszczony na żadnej platformie, która pozwoliłaby na zapoznanie się z uzasadnieniem sądu. Żona Lechosława Marszałka zapowiada apelację, dlatego jedno jest pewne - to nie koniec walki o Reksia.