Ponad milion e-dowodów wyprodukowano z błędem
E-dowody ledwie co trafiły w ręce Polaków, a już stwarzają problemu. Jak donosi “Puls Biznesu” spora część świeżo wyprodukowanych elektronicznych dowodów ma błędy i są niezgodne z ustawą.
E-dowód - jakie daje możliwości?
E-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną nie dość, że posiada wszystkie funkcje tradycyjnego dowodu osobistego, to dzięki wbudowanemu chipowi bezstykowemu pozwala błyskawicznie potwierdzić swoją tożsamość lub wyrazić zgodę przez przyłożenie e-dowodu do terminala podobnego do płatniczego i zatwierdzić operację kodem PIN, by „podpisać” się pod dokumentem. Wyrobienie e-dowody trwa maksymalnie 30 dni. Od 4 marca 2019 r. można było już składać wnioski o nowe dowody osobiste z elektroniczną warstwą. Niestety szybko okazało się, że e-dowody mają błędy.
Błędne e-dowody
Jest to nieścisłość formalno-techniczna polegająca na niepełnym odzwierciedleniu bezpośrednio na mikroprocesorze dowodu danych imion rodziców i nazwiska rodowego posiadacza dokumentu nie został ujawniona na etapie testów akceptacyjnych Centrum Personalizacji Dokumentów - wyjaśnia MSWiA.
Jak pisze “Puls Biznesu”, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych oraz Centrum Przetwarzania Danych potrzebują kilku tygodni, żeby przestawić produkcję dotychczasowych dokumentów, dlatego liczba e-dowodów wydanych z błędem może sięgnąć nawet miliona. Problem jest niewielki i na szczęście nie wpływa na ważność dowodów.
undefined