Polka będzie doradczynią Donalda Trumpa. Biały Dom ogłosił już to oficjalnie
Dorota Grejner-Brzezińska będzie doradzać Trumpowi
Dorota Grejner-Brzezińska dołączy do prezydenckiej Rady Doradców ds. Nauki i Technologii w USA. Biały Dom oficjalnie poinformował o tym w czwartek 14 listopada. Polka znalazła się w gronie 14 ekspertów z dziedzin technologii i nauki, które będą doradzać prezydentowi USA.
"Wydaje mi się, że szukali ludzi, którzy mają nie tylko doświadczanie naukowe, ale i w zarządzaniu, a ja od niedawna jestem członkiem National Academy of Engineering i dość dużo działam w tym zakresie" - powiedziała dla PAP Dorota Grejner-Brzezińska.
Jak mówi polska profesor, raczej nie ma jednego aspektu je pracy, który zdecydował o jej nominacji. Natomiast istotny mógł być fakt, że jest specjalistką od systemów nawigacji. “Wiedza dotycząca systemów nawigacji GPS oraz doświadczenie w zarządzaniu mogły być przyczynami nominowania mnie do prezydenckiej Rady Doradców ds. Nauki i Technologii w USA” - powiedziała Dorota Grejner-Brzezińska. Jak podaje bankier.pl, polska profesor już wcześniej wspópracowała z rządem USA, m.in. z tamtejszym ministerstwem obrony. Jej prace były wykorzystywane przez NASA, a jak mówi sama zainteresowana, badania znajdywały zastosowanie nie tylko cywilne, ale też wojskowe.
Polka wśród 14 ekspertów prezydenta USA
Biały Dom pozostawał w kontakcie polską profesor jeszcze przed ogłoszeniem jej nominacji. Jak mówi Dorota Grejner-Brzezińska, prezydencka rada będzie liczyć łącznie 14 osób zajmujących się różnymi dziedzinami technologii i nauki, a spotkania rady będą odbywać kilka razy w ciągu roku.
Jak tłumaczy Grejner-Brzezińska, aby zasiąść w radzie prezydent USA musi podpisać jeszcze jeden dokument. Wszyscy przywódcy Stanów Zjednoczonych mają prawo do wybrania swoich specjalistów - podaje bankier.pl. Zostają oni członkami rady do końca kadencji prezydenta. Nowy prezydent może wybrać nowych ekspertów albo pozostawić poprzednich.
Dorota Grejner-Brzezińska jest profesorem i kierowniczką katedry Uniwersytetu Stanowego w Ohio. Opublikowała około 300 recenzowanych artykułów naukowych i otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia. Polka profesor specjalizuje się w inżynierii geomatycznej, w tym m.in. algorytmach GPS oraz mapowaniu mobilnym. Na stronie uniwersytetu można przeczytać, że wczesne prace polskiej naukowiec przyczyniły się do rozwoju nawigacji GPS, którymi dysponują obecne telefony.