Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Polacy najbardziej zestresowanymi pracownikami w Europie. Dlaczego?
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 22.03.2022 09:16

Polacy najbardziej zestresowanymi pracownikami w Europie. Dlaczego?

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Raport Między feudalizmem a personalizmem. Medialny obraz relacji pracowniczych w Polsce, który przytacza portal Newseria.pl wskazuje wyraźnie, że relacje Polakom pracuje się źle, lub bardzo źle. Badania zlecił Komitetu Dialogu Społecznego KIG, a najważniejsze mankamenty, jakie wskazują badani to stres, zarządzanie folwarczne i mobbing.

Polacy najbardziej zestresowanymi pracownikami Europy

Tragiczne samopoczucie w pracy w Polsce wskazuje również międzynarodowy raport The Workforce View in Europe 2018. Wynika z niego, że to właśnie w naszym kraju pracuje się w największym stresie. Taka sytuacja doporwadza do znacznego spadku efektywności. Polacy w pracy blokują się psychicznie, nie mają motywacji do samorozwoju, do spokojnego wradrażania swoich pomysłów, które niewątpliwie wpłynąć by mogły na rozwój firmy czy działu. Nawet 27% Polaków żali się, że w pracy stres odzuwa każdego dnia i wskaźnik ten jest zdecydowanie najwyższy ze wszysktich badanych państw. Analogicznie we Francji na codzienny stres skarży się 20% badanych. Najlepsze warunki do pracy panują w Holandii, gdzie na stres narzeka jedynie 10% zbadanych. W raporcie zbadano opinie 10 tys. pracowników z 8 krajów europejskich.

Niskie dchody, to główny problem Polaków?

Być może głównym i najważniejszym problemem polskich pracowników jest zbyt niskie wynagrodzenie względem ilości i jakości wykonywanej pracy. Polacy zdają sobie bowiem doskonale sprawę, że zarabiają znacznie mniej w porównaniu ze swoimi odpowiednikami z Europy Zachodniej. Czują też, że muszą pracować więcej od nich, za co mogą liczyć na duże mniejsze wynagrodzenie. W raporcie The Workforce View in Europe 2018 aż 58% badanych z Polski wskazało, że do pracy motywuje ich najbardziej wysokie wynagrodzenie, co było najwyższym wynikiem wśród wszystkich przebadanych państw. Jednocześnie w pytaniu dotyczącym wagi równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą największą wagę przywiązują do tego Francuzi, tymczasem najmniej znaczy to właśnie dla nas. 

Jaka przyszłość przed polskim rynkiem pracy? 

Chociaż dochody w Polsce regularnie wzrastają, przez co możemy pozwolić sobie na coraz więcej, to apetyt rośnie w miarę jedzenia. Nasz codzienny stres spowodowany może być też po prostu większą tendencją do nerwowości. Gdy bowiem pracownicy zapytani zostali nie o codzinny stres, lecz czy stresują się każdego tygodnia, to wyniki znacznie się zmieniły. Na stres każdego tygodnia najbardziej narzekają z kolei Niemcy (55%), ale wyprzedzają nas także Szwajcarzy (46%), a na tej samej pozycji (43%) znajdujemy się z Hiszpanami i Francuzami. 

Jednocześnie polscy pracownicy najczęściej uważają, że ich pracodawcy nie są w ogóle zainteresowani ich samopoczuciem psychicznym, wymagając jedynie dobrej efektywności. Na zaniedbnanie sfery psychicznej w pracy skarzy się aż jedna trzecia Polaków. Tutaj na biegunie znowu znajdują się Holendrzy, którzy uważają, że ich pracodacy są z reguły zainteresowani ich samopoczuciem. 

undefined

Tagi: stres