PGNiG rozbuduje magazyny gazu ziemnego. Strategiczna decyzja zapewniająca większe bezpieczeństwo energetyczne
PGNiG poinformowało w czwartek, że zamierza powiększyć pojemność magazynów gazu ziemnego o dodatkowe 800 mln metrów sześciennych. Oznacza to zwiększenie powierzchni magazynowej o 25 proc., do 4 mld metrów sześciennych.
Rozbudowa ma być zrealizowana w Podziemnym Magazynie Gazu w Wierzchowicach, w woj. dolnośląskim. Zwiększenie pojemności magazynowej ma zapewnić większą ilość gazu w momencie utraty źródła dostaw.
PGNiG zwiększa powierzchnię magazynową gazu ziemnego
– Rozbudowa magazynu gazu w Wierzchowicach będzie znaczącym wzmocnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski. W efekcie tej inwestycji nasze możliwości gromadzenia zapasów gazu wzrosną aż o 25 proc., czyli dodatkowe 800 mln m sześc. Dzięki temu będziemy bardziej odporni na takie kryzysy jak ten, z którym mamy obecnie do czynienia w Europie - mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes Zarządu PGNiG SA.
Magazyn gazu ziemnego w Wierzchowicach zwiększy swoją pojemność z 1,3 mld m sześc. do 2,1 mld m sześc., co uczyni go zdecydowanie największym tego typu obiektem w Polsce. W magazynie będzie zgromadzona prawie połowa wszystkich zapasów gazu w Polsce.
Inwestycja będzie kosztować 385 mln zł
Rozbudowa magazynu ma zająć 30 miesięcy, a całkowity jej koszt uplasuje się na poziomie 385 mln zł, czytamy na stronie PGNiG.
Właścicielem wszystkich podziemnych magazynów gazu w Polsce jest PGNiG, które zarządza obiektami za pomocą spółki Gas Storage Poland sp. z o.o. z Grupy Kapitałowej PGNiG.
Były prezes PGNiG Marek Kossowski mówi, że obecna przestrzeń magazynowa gazu w Polsce jest jednak zbyt mała, ponieważ Polska zużywa rocznie 30 mld m sześc. gazu. 3 mld m sześc. gazu zgromadzonego w magazynach nie wystarczyłoby więc nawet na miesiąc, zakładając funkcjonowanie gospodarki na przeciętnej wydajności.