NFZ przestanie finansować dwa świadczenia zdrowotne. Funkcjonowały od 2015 roku
10 lutego NFZ wykreślił dwa świadczenia zdrowotne z katalogu zakresów kontraktowanych odrębnie. Od teraz nie będzie można za darmo (na NFZ) zrealizować telekonsylium kardiologicznego oraz geriatrycznego.
Powód? Zbyt małe zainteresowanie
Na portalu rynekzdrowia.pl czytamy, że w uchwalonej 10 lutego nowelizacji NFZ postanowił wykreślić telekonsylium kardiologiczne oraz geriatryczne z listy świadczeń, gdyż placówki nie są zainteresowanie ich wykonywaniem. Oba świadczenia wprowadzono w 2015 roku, gdy nie było możliwe udzielanie teleporad (obecnie prawo na to zezwala).
Przypomnijmy, że wprowadzenie telekonsyliów w zakresie kardiologii i geriatrii było podyktowane potrzeba demograficznymi społeczeństwa. Miało umożliwić kontakt z lekarzem w szczególności mieszkańcom terenów wiejskich.
Placówki, które wyraziły chęć świadczenia takich usług, musiały zostać wyposażone w odpowiedni sprzęt oraz infrastrukturę (np. specjalistyczne oprogramowanie).
Telekonsultacja wyglądała następująco: pacjent miał wykonywane specjalne badania u lekarza prowadzącego w przychodni POZ, a sprzęt służący do wykonania badania umożliwiał zapisanie danych w specjalnym systemie. Te trafiały do lekarza specjalisty, który następnie mógł połączyć się przez internet z lekarzem prowadzącym i przedstawić fachową opinię o wynikach oraz zalecić formę leczenia.
Co jeszcze się zmieniło?
W uchwalonej nowelizacji NFZ zmienił wycenę badań endoskopowych przewodu pokarmowego. Chodzi o gastroskopię i kolonoskopię, które należy przeprowadzić u pacjentów, w przypadku których istnieje wysokie, dziedzicznie uwarunkowane ryzyko zachorowania na raka jelita grubego lub raka błony śluzowej trzonu macicy.