Możesz dostać zwrot pieniędzy za gaz. W ciągu 30 dni wypełnij wniosek
W ostatnich latach ogrzewanie gazowe zyskało na popularności. W taki sposób pozyskiwane jest ciepło nie tylko w blokach mieszkalnych, ale także w domach jednorodzinnych. Jednakże tegoroczne podwyżki cen gazu znacznie nadwyrężyły portfele Polaków, którzy w znacznej części wrócili do tradycyjnych metod ogrzewania swoich gospodarstw domowych.
Wniosek o przyznanie dodatku mogą składać osoby posiadające w swoim domu ogrzewanie gazowe. Przybiera on postać zwrotu podatku VAT od ceny gazu dostarczonego w 2023 r., a należność podatkowa jest odliczana od ceny gazu - informuje serwis „Strefa Biznesu”.
Tarcza energetyczna
1 stycznia br. weszła w życie ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.
„Będą kontynuowane działania osłonowe dla gospodarstw domowych oraz podmiotów wrażliwych (m.in. szpitale, szkoły, muzea, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, organizacje pozarządowe itp.), które zużywają paliwa gazowe do celów grzewczych” - czytamy na stronie rządowej samorzad.gov.pl.
Dla kogo dodatek?
Refundacja podatku VAT przysługuje gospodarstwom domowym, które jako główne źródło ogrzewania wykorzystują kocioł na paliwa gazowe, a źródło ogrzewania zostało wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków CEEB.
Limit dochodów
Co więcej, przeciętne miesięczne dochody, w przypadku gospodarstwa jednoosobowego, nie mogą przekroczyć 2100 zł, lub 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.
Kiedy składać wniosek
O refundację VAT można się ubiegać przez cały rok 2023. W przypadku wniosków złożonych od 1 stycznia do 31 lipca 2023 r. obowiązuje dochód z 2021 r. W przypadku wniosków złożonych od 1 sierpnia do 31 grudnia 2023 r. dochód z 2022 r. Dochody weryfikowane są jednorazowo, podczas złożenia 1-wszego wniosku o refundację - dowiadujemy się z rządowej strony.
Do wniosku należy dołączyć faktury i dowody wpłat.