Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Linie lotnicze podrywają floty, a zakaz lotów nad Polską przedłużony. Premier wyznaczył nową datę
Maria Glinka
Maria Glinka 09.05.2020 02:00

Linie lotnicze podrywają floty, a zakaz lotów nad Polską przedłużony. Premier wyznaczył nową datę

Loty nadal uziemione, jest decyzja premiera
Jan BIELECKI/East News

Loty wstrzymane

Loty nad terytorium Polski nadal będą niemożliwe. Dotychczasowe przepisy, które uziemiły linie lotnicze, obowiązywały do 9 maja. Nowe rozporządzenie, podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego, wchodzi w życie 10 maja. Wynika z niego, że zakaz lotów zostanie podtrzymany do 23 maja 2020 r.

Zakaz nie obejmuje rejsów zleconych przez Prezesa Rady Ministrów i lotów czarterowych realizowanych przez obcych przewoźników celem powrotu ich obywateli do kraju. Wyjątek stanowią również statki powietrzne, które lądują, aby załadować lub dostarczyć towary i pocztę – podaje tvn24.pl.

PLL LOT przedłużył uziemienie lotów

Polskie Linie Lotnicze LOT już wcześniej oznajmiły, że zawieszają wszystkie rejsy aż do 31 maja. Dotyczy to połączeń pasażerskich – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Przewoźnik argumentuje swoją decyzję „niestabilną sytuacją na międzynarodowych rynkach lotniczych oraz obostrzeniami w dobie pandemii”.

Celem zadbania o komfort i bezpieczeństwo klientów LOT postanowił wdrożyć nowe procedury wymiany biletów lotniczych. Dzięki temu pasażerowie mogą wyznaczyć elastyczną datę lotu lub zmienić jego trasę w okresie dwóch lat. Poza tym, w zamian za loty, które miały zostać zrealizowane między 15 marca a 31 maja 2020 r., klienci otrzymają voucher, który jest ważny przez rok. Pasażerowie, których loty zostały odwołane przez pandemię, mogą przesunąć datę podróży – ale maksymalnie rok od jej pierwotnego terminu.

Niektóre linie wznowiły loty

Z uwagi na trudną sytuacją finansową popularne w Polsce linie lotnicze Wizz Air postanowiły wznowić niektóre rejsy. Od 1 maja 2020 r. możliwe jest podróżowanie z Wiednia i London Luton na trasie w tą i z powrotem. Wiedeń otworzył połączenia z Ad-Dauhą, Dortmundem, Dusseldorfem, Frankfurtem, Hamburgiem, Lizboną, Mińskiem i Sofią. Z londyńskiego lotniska można udać się z kolei do Budapesztu, Bratysławy, Belgradu, Lizbony, Tel Avivu i Koszyc.

Uruchomienie niektórych połączeń nie oznacza jednak powrotu do normalności. Po wylądowaniu na lotnisku w Wiedniu należy przekazać pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, który musi być przeprowadzony w ciągu ostatnich czterech dni. Możliwe jest wykonanie badania na lotnisku – kosztuje 190 euro, a czas oczekiwania na wyniki to ok. trzech godzin. W poniedziałek 70 osób skorzystało z lotniskowych testów, a był to zaledwie pierwszy dzień, w którym port lotniczy oferował badanie. „W kolejnych dniach było podobnie” – wyznał rzecznik lotniska Peter Kleemann.

Wraz ze stopniowym przygasaniem pandemii i powrotem podróży biznesowych i turystycznych Wizz Air liczy na wzrost popytu. „Obecnie działamy na poziomie 10 proc. przepustowości i przewidujemy wzrost do 70 proc. w ciągu najbliższych trzech miesięcy” – oznajmiła Georgina Reevs z biura prasowego linii lotniczych.

Zróżnicowane strategie przewoźników

Z kolei niskobudżetowy rywal Wizz Aira – Ryanair podjął decyzję o przedłużeniu do 28 maja maksymalnie ograniczonego rozkładu lotów, obejmującego połączenia niemal wyłącznie z brytyjskich i irlandzkich lotnisk.

Część tradycyjnych linii lotniczych wznowiła niektóre połączenia – po kilkutygodniowej przerwie samolot portugalskich linii TAP poleciał z Lizbony do Paryża. Uruchomienie 23 rejsów rozważają też Qatar Airways i Turkish Airlines.