KE dorzuca kolejną skargę na Polskę. Ta dotyczy zamówień publicznych
Jest kolejna skarga na Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE), tym razem ze strony Komisji Europejskiej. Chodzi o zamówienia publiczne.
Z tego tekstu dowiesz się:
Komisja Europejska wnosi skargę na Polskę
Co nam zarzuca KE
Czego dotyczyła poprzednia skarga KE
Kolejna skarga na Polskę
Jest kolejna skarga na Polskę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE). Tym razem ze strony Komisji Europejskiej.
Komisja przekazała w środę, że zdecydowała o skierowaniu sprawy przeciw Polsce do TSUE z powodu naszych przepisów dotyczących zamówień publicznych. KE uznała, że nie są one w pełni zgodne z prawodawstwem Unii Europejskiej.
Konkretnie chodzi o zamówienia na produkcję i dystrybucję części dokumentów urzędowych, jak m.in. dowody tożsamości, prawo jazdy, paszport, tytuły egzekucyjne wydawane przez sądy, dokumenty notarialne, zaświadczenia lekarskie, czy karty do głosowania.
Komisja Europejska, jak podaje Money.pl, zarzuca Polsce, że w naszym kraju tylko państwowe firmy mogą produkować wymienione wyżej dokumenty, a taką możliwość powinny mieć także firmy prywatne.
W cytowanym przez portal komunikacie Komisji możemy przeczytać, że choć unijne dyrektywy w sprawie zamówień publicznych "dopuszczają pewne wyłączenia w przypadku zamówień udzielanych bez przetargów konkurencyjnych", to w ocenie Komisji "nie mają one zastosowania do szerokich kategorii zamówień wyłączonych na mocy prawa polskiego".
Komisja Europejska uważa, że polskie wyłączenie odnośnie produkcji i dystrybucji dokumentów urzędowych i bankowych usług restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji "narusza prawo UE".
Kolejna skarga KE
To kolejna w ostatnim czasie skarga na Polskę ze strony Komisji Europejskiej do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Na początku kwietnia skierowana przez KE skarga dotyczyła tzw. ustawy kagańcowej, która została wprowadzona w życie na początku zeszłego roku. Jak przypomina Gazeta.pl, ustawa zawierała wielu zmian związanych z obszarem sądownictwa jak m.in. budzący kontrowersje zapis dotyczący odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za pytania dotyczące m.in. legalności KRS.
Z kolei pod koniec maja TSUE - po skardze czeskiego rządu - nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. W środę Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu - jako strona - do pozwu Czech przeciw Polsce w tej sprawie.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]