Jedno zdanie Sasina i na giełdzie zawirowania. Będzie zmieniał energetykę
Tym razem Jacek Sasin zawirował notowaniami na giełdzie. Wszystko przez to, że odniósł się do transformacji energetycznej Polski i spółek Skarbu Państwa.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co stało się na giełdzie
W jaki sposób Jacek Sasin wpłynął na notowania spółek energetycznych
Czemu inwestorzy zareagowali w ten sposób
Jacek Sasin rozruszał giełdę
Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, to jeden z polityków Zjednoczonej Prawicy, który znany jest z największych i najbardziej dalekosiężnych planów. Tym razem zapowiedź Jacka Sasina wywołała prawdziwe poruszenie na giełdzie.
Szef resortu zapowiedział bowiem w połowie kwietnia, że plan zakładający restrukturyzację energetyki został skierowany do prac rządowych. Oznacza to, że zeszłoroczne zapowiedzi zaczynają nabierać kształtów. Na czym dokładnie polega zapowiedź Sasina?
Wicepremier zapowiedział wydzielenie węglowych elektrowni z dotychczas działających spółek. Dodał, że choć elektrownie węglowe będą obecne jeszcze przez dwadzieścia lat, nie będą już częścią spółek Skarbu Państwa.
Zapowiedź ministra Sasina wywołała prawdziwe poruszenie na giełdzie. Kurs PGE i Tauronu natychmiast zawirował. Wszak kopalnie węglowe to sól w oku inwestorów, którzy zapowiedzi dotyczące energetyki traktują optymistycznie, jeśli te zakrawają o restrukturyzację.
Jacek Sasin i jego węglowe zapowiedzi
Business Insider informuje o tym, że zapowiedź Sasina sprawiła wówczas, iż jeszcze tego samego dnia około godz. 12:00 na warszawskiej giełdzie kurs PGE zyskał ponad 10 proc., Enei 9 proc., natomiast Tauron podskoczył w górę o ok. 8 proc.
Nie jest to pierwsza taka sytuacja, bowiem już w maju i czerwcu 2020 r. akcje Tauronu skoczyły w górę, gdy do mediów przedostała się pierwsza informacja dotycząca restrukturyzacji. Wówczas "Biznesalert" pisał o tym, że kopalnie węglowe przejdą pod nadzór "Węglokoksu".
Informacja ta sprawiła, że kurs Tauronu podskoczył o 50 proc., a jego kapitalizacja giełdowa skoczyła do 1,2 mld zł.
Przypomnijmy, że Polska planuje do 2040 r. odejść od energetyki węglowej. Transformacja energetyczna Polski ma kosztować 1,6 bln zł.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]