Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Jak przygotować się do kupna mieszkania? Czy branie kredytu się opłaca?
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 01.02.2019 01:00

Jak przygotować się do kupna mieszkania? Czy branie kredytu się opłaca?

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Jak przygotować się do kupna mieszkania? Choć zabrzmi to banalnie, przede wszystkim powinniśmy bardzo dokładnie zastanowić się, czy jesteśmy na tę decyzję gotowi. Rozważyć należy naszą zdolność kredytową, posiadany majątek i perspektywy na przyszłość. Co kupiec to inna historia, ale kilka wątków na drodze do zakupu mieszkania się powtarza.

Jakie mieszkanie dla czteroosobowej rodziny? Jakie mieszkanie dla singla?

Określenie i przeanalizowanie swojej aktualnej sytuacji życiowej jest kluczowe, kiedy szukamy odpowiedzi na pytanie jak przygotować się do kupna mieszkania. W tym kontekście nie należy patrzeć wyłącznie przez pryzmat chwilowych potrzeb i ambicji. Jeżeli planujemy wziąć kredyt na mieszkanie i spłacać go przez nawet parędziesiąt lat, musimy zastanowić się nad swoimi, nawet najintymniejszymi planami.

Od tego zależeć będzie czy pytanie, na które odpowiedzi szukamy brzmi “jakie mieszkanie dla czteroosobowej rodziny będzie najlepsze?” czy też “jakie mieszkanie dla singla?”. Kawalerka, choć po czasie służyć może do wynajmu, nie dla każdego okaże się być dobrym miejscem do wychowywania dzieci i dużych zwierząt. Plany powiększania rodziny to nie wszystko. Firma, w której pracujemy może przecież zmienić siedzibę a my sami, najzwyczajniej w świecie, swój gust.

Pamiętajmy jednak, rozmyślając, jak przygotować się do kupna mieszkania, że nie tylko my się zmieniamy. Również okolica, w której znajdziemy wymarzone lokum, może się rozrastać. Czasem bloki i kamienice obrastają w nowoczesne parki i infrastrukturę a czasem, zostają sąsiadami drogi ekspresowej.

Czy branie kredytu na mieszkanie się opłaca?

Decyzja o formie, w jakiej planujemy zapłacić za mieszkanie, powinna zapaść jeszcze zanim wybierzemy sobie lokum. Jeżeli kredyt ma w przygniatającym stopniu przewyższać wkład własny, warto odłożyć trochę więcej pieniędzy. Szczególnie, kiedy rozważamy kupno pierwszego mieszkania, a nie kolejnego, które miałoby posłużyć nam jako następna w szeregu inwestycja.

Branie kredytu na mieszkanie z pewnością opłaca się, kiedy nie jest on wysoki. W innym wypadku zmuszeni jesteśmy dokonać projekcji następnych parudziesięciu lat naszego życia. Co jeżeli nie damy rady spłacać kredytu? Co jeżeli mieszkanie zostanie zlicytowane? Choć są to bardzo przykre wyobrażenia, myśląc o kredycie, zmuszeni jesteśmy je odtworzyć. Niestety, nadal bardzo wiele osób zadaje pytanie, którego nie powinna.

Jak kupić mieszkanie bez zdolności kredytowej?

Czy można kupić mieszkanie bez zdolności kredytowej? Jeżeli, oczywiście, nie posiadamy tzw. gotówki, jest to nierealne lub bardzo niebezpieczne.

W przypadku niskiej zdolności kredytowej polecanych jest kilka rozwiązań. Wśród nich m.in. dobranie współkredytobiorcy. Wówczas bank pod uwagę weźmie nie tylko nasze zarobki, ale i wybranej przez nas osoby. W praktyce pozostaje to jednak bardzo trudne i ryzykowne rozwiązanie.

Jeżeli w naszych przemyśleniach doszliśmy do etapu, na którym nie tylko wizualizujemy sobie wystrój wymarzonego, wypielęgnowanego mieszkania i jego okolicy, ale i nasze plany na przyszłość, podzielone przez zasoby finansowe - możemy przejść do kolejnego etapu.

Kto sprzedaje mieszkania? Czy kupić mieszkanie od dewelopera?

Wybierając mieszkanie do kupna, musimy podjąć decyzję, kto zostanie naszym kontrahentem w tej transakcji. Czeka nas więc odpowiedź na kilka pytań: Czy kupić mieszkanie od dewelopera? A może od osoby prywatnej? Ostateczny, ponoszony przez nas koszt, zależny będzie od tego, czy mieszkanie kupimy na rynku pierwotnym czy też wtórnym.

W pierwszym przypadku nie jesteśmy zobligowani do opłacenia 2-procentowego podatku od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli decydujemy się jednak na kupno z rynku wtórnego, podatek odprowadzamy sami i ponosimy koszty związane z wizytą u notariusza.

Oba rozwiązania obciążone są pewnym ryzykiem. Aby się przed nim uchronić, należy podjąć odpowiednie kroki prewencyjne.

Tagi: Zakupy