W aptece już się nie obkupisz. Od dziś resort wprowadza reglamentację leków
Arechin ma pomóc najbardziej potrzebującym
Arechin i Plaquenil mają trafić w pierwszej kolejności do szpitali, które zajmują się leczeniem pacjentów z COVID-19 oraz do osób w izolacji pozostających pod nadzorem resortu zdrowia. Taką decyzję obwieściło wczoraj Ministerstwo Zdrowia w związku z panującą w Polsce sytuacją epidemiologiczną.
Co więcej, te środki lecznicze zostaną objęte zakazem ordynowania i wydawania w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym we wskazaniach COVID-19 lub ze względu na leczenie wspomagające w zakażeniach koronawirusami typu beta takich jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2 – podaje Dziennik Gazeta Prawna.
Specjalne zasady zakupu leków
Arechin i Plaquenil będzie można w dalszym ciągu dostać w aptekach, ale wyłącznie na określonych zasadach. Sprzedaż Arechinu ma się w odbywać jedynie w oparciu o receptę z 30 proc. odpłatnością. Natomiast Planquenil będzie dostępny w obrocie detalicznym zgodnie ze wskazaniami leczniczymi zawartymi w charakterystyce produktu oraz w trybie refundacji indywidualnej.
Ponadto wprowadzono ograniczenia ilościowe dla pacjentów, którzy przyjmują te leki w celu leczenia chorób innych niż COVID-19 np. tocznia rumieniowatego reumatoidalnego zapalenia stawów. Chorzy będą mogli zakupić maksymalnie 2 opakowania Arechinu i Plaquenilu (po 30 tabletek) lub 1 opakowanie Plaquenilu (po 60 tabletek) na okres 30 dni.
Skomplikowana procedura wydawania leków
Obwieszczenie dookreśla tryb dystrybucji tych dwóch środków leczniczych do pacjentów. Po otrzymaniu recepty pacjent powinien zatelefonować do najbliższej apteki w celu rezerwacji leku. W przypadku e-recepty należy podać nr PESEL i nr PIN, a przy recepcie papierowej – unikalny numer danej recepty.
Na tej podstawie farmaceuta będzie mógł zamówić Arechin bezpośrednio od producenta (z hurtowni Adamed Pharma S.A.), który przekaże lek do apteki wskazanej przez pacjenta.
Procedura wydawania Plaquenilu jest bardziej skomplikowana przez wzgląd na fakt, że jest to lek niezarejestrowany w Polsce i sprowadzany w trybie „importu interwencyjnego”. Po otrzymaniu zgłoszenia telefonicznego farmaceuta ma obowiązek zamówić lek z hurtowni, która posiada zgodę na sprowadzenie tego środka leczniczego do Polski – czytamy w obwieszczeniu.
Odebranie leków z apteki będzie możliwe po telefonicznej informacji od farmaceuty o dostarczeniu produktu do wskazanego punktu.
Resort zdrowia chce zadbać o chorych na COVID-19
Jak zaznacza resort zdrowia utrudniona procedura zdobycia leków ma zapewnić ich dostępność pacjentom, którzy faktycznie ich potrzebują. Wprowadzenie reglamentacji Arechinu i Plaquenilu ma na celu uniknięcie nieuzasadnionego stosowania środków leczniczych bez wskazania medycznego oraz gromadzenia zapasów – podaje medexpress.pl.
Ordynacja i realizacja recept ma być przedmiotem kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), ministra zdrowia lub Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego.