Żywność pod kontrolą
Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 2 Lipca 2020

Powstaje zupełnie nowa inspekcja. Ruszają kontrole, których wcześniej nie było

Żywność będzie teraz mocniej kontrolowana. Obowiązki weryfikacji jakości przejęła Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Nowa inspekcja wejdzie na targowiska, bazary oraz do lokalnych sklepów i dostawców.

Żywność będzie jeszcze mocniej sprawdzana. Nowa inspekcja zajrzy na bazary oraz do lokalnych dostawców. Od tego roku nadzorem produktów spożywczych zajmie się nowa instytucja. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przejmuje zadania Inspekcji Handlowej już od 1 lipca - podaje PAP.

Żywność skrupulatniej sprawdzana

- Powierzenie jednemu organowi - IJHARS - kontroli nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych umożliwi szybsze reagowanie na pojawiające się na rynku nieprawidłowości, a w rezultacie przyczyni się do efektywniejszego eliminowania produktów niespełniających wskazanych na etykietach wymagań oraz o parametrach jakościowych niezgodnych z przepisami prawa - podano w oficjalnym komunikacie resortu rolnictwa.

Kierowco, lepiej sprawdź swój samochód przed jazdą. Ominiesz szczegół, a skończysz z dużym mandatemKierowco, lepiej sprawdź swój samochód przed jazdą. Ominiesz szczegół, a skończysz z dużym mandatemCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości
2. Zakonnica w sierocińcu nieludzko wykorzystała nastolatkę szmatką w kotłowni. Porażające wyznanie ofiary, która po latach zaczęła mówić o okropnych przeżyciach

Nowa inspekcja będzie prowadziła kontrole jakościowe produktów między innymi u producentów, na giełdach i bazarach, ale także w lokalnych sklepach, czy restauracjach. Rozwiązanie ma być korzystne dla konsumentów. Jak zapewnia ministerstwo, przeniesienie uprawnień Inspekcji Handlowe do nowego organu zwiększy skuteczność eliminowania nieuczciwych praktyk w handlu - chodzi między innymi o fałszowanie etykiet żywności.

Żywność pod kontrolą

Minister rolnictwa poinformował, że nowe przepisy wzmocnią kontrolowanie żywności, dzięki czemu jakość spożywanych artykułów wzrośnie. Jak zapowiedział IJHARS będzie zaglądała zarówno do producentów, jak i sprzedawców. Pod nadzorem znajdą się również restauratorzy i cateringi. - W jednej instytucji zamykamy kontrole całego łańcucha od pola do stołu - pochwalił powstanie kolejnego urzędu minister.

Likwidacje i zwolnienia. Uwielbiana w Polsce sieciówka zamknie 170 sklepówLikwidacje i zwolnienia. Uwielbiana w Polsce sieciówka zamknie 170 sklepówCzytaj dalej

Ardanowski podał, że nowa instytucja przejęła laboratoria podlegające Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów, by "szybciej dokonywać analiz niezbędnych w procesie kontroli". Zadaniem instytucji będzie usunięcie z rynku produktów niespełniających wymagań. Na cenzurowanym będą ci producenci, którzy nagminnie będą wypuszczać trefne produkty. Nie będzie dla nich taryfy ulgowej.

- Przeniesienie kontroli jakości żywności do jednej instytucji to ważny krok w kierunku specjalizacji instytucji państwa. 8 lipca br. zamkniemy całe przedsięwzięcie od strony formalnej. Zmiana ta jest korzystna zarówno dla konsumentów, jak i rolników czy przedsiębiorców działających w sektorze rolno-spożywczym, bo skonsoliduje nadzór nad jakością żywności w całym łańcuchu dostaw od "pola do stołu" - ocenił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny w komunikacie Urzędu.

Zakup tych marek aut lepiej przemyśl dwa razy. Na 100 aut nawet 250 zgłoszonych problemówZakup tych marek aut lepiej przemyśl dwa razy. Na 100 aut nawet 250 zgłoszonych problemówCzytaj dalej

Pracujące dotąd dla Inspekcji Handlowej laboratoria Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta od wczoraj przeszły pod skrzydła Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Nowy organ kontroli przejął także wszystkie sprawy, którymi dotychczas zajmowała się IH, a które dotyczyły żywności. Jak dowiadujemy się z Interii wszyscy pracownicy IH oraz UOKiKu, którzy pracowali przy żywności zostali przeniesieni do nowej instytucji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kołatanie serca może zwiastować niebezpieczne choroby. Nie wolno go lekceważyć
  2. Świetna wiadomość dla milionów Polaków, oszczędności będą ogromne. Od dziś niższe ceny gazu
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News