
Powstaje zupełnie nowa inspekcja. Ruszają kontrole, których wcześniej nie było
Żywność będzie teraz mocniej kontrolowana. Obowiązki weryfikacji jakości przejęła Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Nowa inspekcja wejdzie na targowiska, bazary oraz do lokalnych sklepów i dostawców.
Żywność będzie jeszcze mocniej sprawdzana. Nowa inspekcja zajrzy na bazary oraz do lokalnych dostawców. Od tego roku nadzorem produktów spożywczych zajmie się nowa instytucja. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przejmuje zadania Inspekcji Handlowej już od 1 lipca - podaje PAP.
Żywność skrupulatniej sprawdzana
- Powierzenie jednemu organowi - IJHARS - kontroli nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych umożliwi szybsze reagowanie na pojawiające się na rynku nieprawidłowości, a w rezultacie przyczyni się do efektywniejszego eliminowania produktów niespełniających wskazanych na etykietach wymagań oraz o parametrach jakościowych niezgodnych z przepisami prawa - podano w oficjalnym komunikacie resortu rolnictwa.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości
2. Zakonnica w sierocińcu nieludzko wykorzystała nastolatkę szmatką w kotłowni. Porażające wyznanie ofiary, która po latach zaczęła mówić o okropnych przeżyciach
Nowa inspekcja będzie prowadziła kontrole jakościowe produktów między innymi u producentów, na giełdach i bazarach, ale także w lokalnych sklepach, czy restauracjach. Rozwiązanie ma być korzystne dla konsumentów. Jak zapewnia ministerstwo, przeniesienie uprawnień Inspekcji Handlowe do nowego organu zwiększy skuteczność eliminowania nieuczciwych praktyk w handlu - chodzi między innymi o fałszowanie etykiet żywności.
Żywność pod kontrolą
Minister rolnictwa poinformował, że nowe przepisy wzmocnią kontrolowanie żywności, dzięki czemu jakość spożywanych artykułów wzrośnie. Jak zapowiedział IJHARS będzie zaglądała zarówno do producentów, jak i sprzedawców. Pod nadzorem znajdą się również restauratorzy i cateringi. - W jednej instytucji zamykamy kontrole całego łańcucha od pola do stołu - pochwalił powstanie kolejnego urzędu minister.
Ardanowski podał, że nowa instytucja przejęła laboratoria podlegające Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów, by "szybciej dokonywać analiz niezbędnych w procesie kontroli". Zadaniem instytucji będzie usunięcie z rynku produktów niespełniających wymagań. Na cenzurowanym będą ci producenci, którzy nagminnie będą wypuszczać trefne produkty. Nie będzie dla nich taryfy ulgowej.
- Przeniesienie kontroli jakości żywności do jednej instytucji to ważny krok w kierunku specjalizacji instytucji państwa. 8 lipca br. zamkniemy całe przedsięwzięcie od strony formalnej. Zmiana ta jest korzystna zarówno dla konsumentów, jak i rolników czy przedsiębiorców działających w sektorze rolno-spożywczym, bo skonsoliduje nadzór nad jakością żywności w całym łańcuchu dostaw od "pola do stołu" - ocenił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny w komunikacie Urzędu.
Pracujące dotąd dla Inspekcji Handlowej laboratoria Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta od wczoraj przeszły pod skrzydła Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Nowy organ kontroli przejął także wszystkie sprawy, którymi dotychczas zajmowała się IH, a które dotyczyły żywności. Jak dowiadujemy się z Interii wszyscy pracownicy IH oraz UOKiKu, którzy pracowali przy żywności zostali przeniesieni do nowej instytucji.
ZOBACZ TAKŻE:
- Kołatanie serca może zwiastować niebezpieczne choroby. Nie wolno go lekceważyć
- Świetna wiadomość dla milionów Polaków, oszczędności będą ogromne. Od dziś niższe ceny gazu
- PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
- Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
- Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
- Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
