
Rewolucja w elektrowniach Zygmunta Solorza. Spółka odejdzie od węgla do 2030 roku
Spółka Zygmunta Solorza ZE PAK chce do 2030 roku całkowicie odejść od węgla. Sprawdzamy szczegóły.
ZE PAK, prywatny koncern energetyczny Zygmunta Solorza poinformował, że do 2030 roku zamierza całkowicie odejść od wytwarzania energii elektrycznej z węgla. Firma stawia na odnawialne źródła. Portal Money wskazuje, że w kręgu zainteresowań Solorza jest biomasa oraz biogaz, a także tzw. zielony wodór.
Solorz ma słoneczną telewizję, teraz stawia na słoneczną energetykę
Właściciel Polsatu, Zygmunt Solorz kontroluje spółkę ZE PAK, czyli Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. Obecnie spółka wytwarza energię głownie spalając węgiel brunatny. Z końcem września firma poinformowała, że chce w ciągu najbliższych 10 lat definitywnie zakończyć ten węglowy romans. Postanowiono, że nie zostanie zbudowana odkrywka węgla Ościłowo, która dałaby kolejne lata życia węglowej elektrowni w Pątnowie. Nie oznacza to jednak, że spółka zwija interes. Wręcz przeciwnie. Przedstawiono strategię, według której do końca lat 20. spółka Solorza będzie zajmowała się produkcją i wytwarzaniem wodoru. To jednak nie koniec.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy pomysł rządu bolesnym ciosem w emerytów. Zagrożonych utratą pieniędzy aż 750 tys. osób
2. Zatrważające odkrycie w domu słynnego chirurga. Nie mogli uwierzyć własnym oczom, okropne wiadomości
3. Nikt się nie wywinie. Będziesz musiał zapłacić nawet 900 złotych rocznie, wprowadzają najgorszy podatek
Kontrolowana przez Zygmunta Solorza ZE PAK chce w miejsce węglowych elektrowni stawiać farmy wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne (słoneczne), a także produkować prąd z biomasy i biogazu. Te ostatnie źródła mają znaleźć zastosowanie w elektrowni Konin, której kotły zostaną zmodernizowane i dostosowane do tego ekopaliwa. Ponadto koniński odział ZE PAK ma zajmować się produkcją tzw. zielonego wodoru, który pozyskiwany będzie w procesie elektrolizy.
ZE PAK wskazuje, że inwestycja w nowe technologie to nie tylko szansa na uratowanie środowiska, ale również ogrom możliwości dla mieszkańców terenów na których spółka działa. – Transformacja to również szansa na nowe miejsca pracy. Jedną z ważnych naszych inicjatyw jest budowa Centrum Szkoleniowego OZE dla m.in. pracowników Grupy ZE PAK, którzy są zagrożeni utratą pracy na skutek przechodzenia przez Grupę z wytwarzania energii opartej na węglu brunatnym na produkcję z OZE – powiedział, cytowany przez portal Money, szef Rady Nadzorczej ZE PAK Piotr Woźny.
ZOBACZ TAKŻE:
- Doda cała we łzach, do sieci trafiło niecodzienne nagranie. Co się stało?
- Kamil chciałby normalnie żyć. Wspierają go znani sportowcy, cała Polska udostępnia
- 294 tys. Polaków boleśnie ją odczuje, możesz także i ty. Akcyza z drastyczną podwyżką
- Dowód osobisty z ogromną zmianą, prawo już gotowe. Wiemy, kiedy wejdzie w życie
- Miały być auta przyszłości, a są dwie szkarady. BMW pokazały nowe modele, komuś przypadną do gustu?
- Lamborghini na egzaminie na prawo jazdy. Tak się zdaje w Chojnicach
Koniecznie obejrzyj:
