Życie po epidemii dla wielu Polaków wiązać się będzie ze znaczącymi zmianami
Wikimedia/Alina Zienowicz
Autor Radosław Święcki - 24 Kwietnia 2020

Zbadali, jak może wyglądać życie w Polsce po epidemii. Raport z wyników badań naukowców zaskoczy wielu

Życie po epidemii koronawirusa dla większości Polaków wiązało się będzie ze znaczącymi zmianami – wynika z badania Instytutu Badań Zmian Społecznych. Co piąty respondent zrezygnował z wakacji, ponad połowa zamierza korzystać ze służby zdrowia, a ¾ deklaruje, że będzie przemieszczać się głównie własnym samochodem.

Jak zmieni się życie po epidemii?

Badanie Instytutu Badań Zmian Społecznych miało na celu sprawdzenia, jak Polacy wyobrażają sobie życie po epidemii w kwestiach dotyczących m.in. ochrony zdrowia, transportu, turystyki i usług bankowych, a także nieruchomości. Wyniki badania udostępnił Polsat News.

Biedronka wprowadza wyjątkowe produkty. Rewolucyjny krok sieci, wielu będzie zachwyconychBiedronka wprowadza wyjątkowe produkty. Rewolucyjny krok sieci, wielu będzie zachwyconychCzytaj dalej

Okazuje się, że co piąty uczestnik badania planował przed epidemią zakup nieruchomości, a wskutek obecnej sytuacji niemal połowa osób z tej grupy zmieniła plany. Zakup nieruchomości najczęściej planowały i nadal planują osoby w wieku 30-39 lat. Z kolei wśród osób, które nie miały takich planów inwestycyjnych, a pod wpływem epidemii zmieniły zdanie, największą grupę stanowią "młodzi dorośli" - od 18. do 29. roku życia. Wśród osób, które zrezygnowały z zakupu nieruchomości, przeważają mężczyźni (70 proc.). Prawie co piąty z nich mieści się w przedziale wiekowym 30-39 lat.

Badanie pokazuje wzrost zainteresowania prywatną służbą zdrowia (rozkłada się ono równomiernie we wszystkich grupach wiekowych). Przed epidemią z prywatnej opieki medycznej korzystała połowa Polaków, zaś po planuje dołączyć do niej jeszcze 10 proc. społeczeństwa.

Wśród badanych, którzy planują zacząć korzystać z usług prywatnej służby zdrowia przeważają "młodzi dorośli", co może wskazywać, że epidemia okazała się w tej grupie istotnym bodźcem do podejmowania odpowiedzialnych decyzji życiowych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Ważne informacje dla uczniów i rodziców. Minister planuje podjęcie kluczowej decyzji

Rośnie również grupa osób, która po epidemii zamierza przemieszczać się własnym samochodem. Takie plany ma ¾ ankietowanych, wśród których większość to mężczyźni (55 proc.). Najwięcej osób wybierających samochód jest w wieku 30-49 lat. Na transport publiczny postawią przede wszystkim seniorzy po 70 roku życia (45 proc.).

Nasz sąsiedzki kraj pozwolił już na zagraniczne podróże. Otwiera również siłownie i szkoły jazdyNasz sąsiedzki kraj pozwolił już na zagraniczne podróże. Otwiera również siłownie i szkoły jazdyCzytaj dalej

Jeśli wakacje, to w Polsce

Niemal co piąty badany deklaruje, że pod wpływem epidemii zrezygnował z wyjazdu wypoczynkowego w tym roku. Urlop w Polsce planuje obecnie co czwarty respondent, a wyjazd za granicę zaledwie 15 proc. Polaków.

Wśród osób, które planują wakacyjny wyjazd aż 63 proc. chce spędzić wczasy w kraju. Autorzy badania zwracają uwagę na tendencję zgodnie z którą chęć spędzenia wakacji za granicą maleje wraz z wiekiem. Wśród najmłodszych (18-29 lat) niemal co piąty Polak ma w planach odpocząć poza granicami naszego kraju, z kolei w wieku 60-69 lat - już tylko co dziesiąty.

Badanie zostało przeprowadzono na przełomie marca i kwietnia 2020 r. na reprezentatywnej grupie 1002 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą CATI.

Marszałek Senatu wygłosi dziś orędzie. Ogłosi ważne informacje dla każdego PolakaMarszałek Senatu wygłosi dziś orędzie. Ogłosi ważne informacje dla każdego PolakaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wieczorem zgromadzimy się przed ekranami. Czy prezydent powie co dalej? Padną odpowiedzi na nurtujące pytania
  2. Adresy osób znajdujących się na kwarantannie wyciekły do internetu. Sprawą zajmie się prokuratura
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Odkryto ślady koronawirusa w zadziwiającym miejscu. Doniesienia z Włoch obiegły media
Już nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieJuż nie golf, a inny lider. Ogromne zaskoczenie na liście najpopularniejszych samochodów w EuropieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News