pit-zwrot-podatku-pixabay.com-lewickistudio
Obraz Marcin Lewicki z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 19 Lutego 2020

Niektórzy zwrot podatku dostaną w 2 tygodnie. Możliwe, że ty też

Zwrot podatku można otrzymać wcześniej. Termin złożenia rozliczeń ze skarbówką mija 30 kwietnia, ale warto wiedzieć, że im wcześniej złożymy PIT, tym szybciej dostaniemy zwrot. Business Insider Polska informuje, że niektóre urzędy skarbowe rozliczają podatek nawet w dwa tygodnie.

Zwrot podatku możesz dostać szybciej, niż myślisz

Zeznania podatkowe w usłudze Twój e-PIT są dostępne od 15 lutego. Akceptacja rozliczonego dokumentu oznacza przesłanie go do skarbówki. Potem rozpoczyna się okres oczekiwania na ewentualny zwrot podatku, na który można poczekać 45 dni - informuje Business Insider Polska.

Ale nie musi to oznaczać, że faktycznie tyle czasu będzie potrzebować fiskus na wydanie nadpłaty Z raportu e-file, na który powołuje się BIP wynika, że najkrócej, bo 29 dni w ubiegłym roku na zwrot podatku czekali mieszkańcy województwa opolskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Tymczasem najdłuższy czas oczekiwania na zwrot podatku był w województwach lubelskim, mazowieckim i śląskim (34 dni), a także warmińsko-mazurskim (36 dni), ale trzeba podkreślić, że ten okres i tak był krótszy w stosunku do starszych danych.

ZUS coraz odważniej odbiera zasiłki. Wystarczy podejrzenie, żeby chciał wykreślić cię z rejestruZUS coraz odważniej odbiera zasiłki. Wystarczy podejrzenie, żeby chciał wykreślić cię z rejestruCzytaj dalej

Zwrot podatku nawet w 14 dni

Z raportu możemy też dowiedzieć się, jaki czas oczekiwania na zwrot podatku w poszczególnych miastach. Zdecydowanie najlepiej wypadają mniejsze miejscowości. Urzędy skarbowe w Grodzisku Wlkp., Strzyżowie, Dzierżoniowie, Busku-Zdrój i Lubaczowie rozliczały nadpłaty w 14 dni.

Jeśli chodzi o duże miasta, to najlepiej wypada Poznań - tam podatnicy czekali na zwrot podatku 18 dni. Dalej uplasowały się z tym samym wynikiem Kraków i Szczecin (20 dni), a w czołówce znajduje się też Bydgoszcz, gdzie trzeba było poczekać 21 dni.

Parlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówParlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówCzytaj dalej

W jakiej formie można otrzymać zwrot podatku?

Urząd skarbowy dokonuje zwrotu podatku przelewem bankowym albo gotówką za pośrednictwem Poczty Polskiej. Warto pamiętać, że jeśli nadpłata wynosi mniej niż 8,70 zł, to fiskus nie zwróci takiej sumy. Środki zostaną przeznaczone na spłatę aktualnych bądź przyszłych zaległości podatkowych.

A co z podatnikami, którzy będą musieli dopłacić? W takiej sytuacji fiskus wyśle informację o konieczności dopłaty najpóźniej do końca maja. Od dnia jej otrzymania podatnicy będą mieli tydzień na zapłatę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Panika w ostrowskim kościele. Wierni zaczęli wychodzić, wezwano policję
  2. Wystarczą trzy daktyle dziennie. Ich wpływ na nasz organizm jest niesamowity
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Europejskie państwo w rozsypce po potwornej tragedii. UE chce przekazać 100 mln euro na pomoc
Samochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autSamochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News