Rząd planuje zwroty dla sprzedawców kwiatów i zniczy
biznesinfo.pl
Autor Radosław Święcki - 1 Listopada 2020

Będą zwroty, w puli nawet 180 mln zł. Rząd właśnie ogłosił kosztowne świadczenie

Na zwrot o łącznej wartości ok. 180 mln zł będą mogli liczyć sprzedawcy zniczy i kwiatów, w związku z brakiem możliwości handlu w okresie Wszystkich Świętych.O pomocy dla przedsiębiorców poinformowały w sobotę przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także resortu rozwoju, pracy i technologii.

Zwrot dla sprzedawców zniczy

Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki ogłosił w piątek późnym popołudniem, że w związku z sytuacją epidemiczną w Polsce cmentarze zostaną zamknięte w dniach 31 października – 2 listopada. - Analizowaliśmy to bardzo dokładnie i uznaliśmy, że cmentarze, w dzień przed świętem Wszystkich Świętych, we Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny, muszą pozostać zamknięte – powiedział szef rządu.

Proboszcz znalazł lukę w przepisach i otworzył cmentarz. Teraz może zapłacić nawet 30 tys. zł grzywnyProboszcz znalazł lukę w przepisach i otworzył cmentarz. Teraz może zapłacić nawet 30 tys. zł grzywnyCzytaj dalej

Morawiecki argumentował, iż decyzja ma na celu uniknięcie sytuacji w której „osoby, które odwiedzą cmentarze poniosą śmierć”.- Uznaliśmy, że tradycja jest mniej ważna niż życie – tłumaczył podczas konferencji prasowej Morawiecki.

Sama decyzja rządu w sprawie zamknięcia cmentarzy spotkała się raczej ze zrozumieniem większości opinii publicznej, gdyż rosnąca liczba zakażeń koronawirusem nie pozostawiała w tej sprawie manewru.

Kontrowersje wzbudził moment jej ogłoszenia. Polacy dowiedzieli sie, że nie będą mogli odwiedzić grobów swoich bliskich na osiem godzin przed wejściem decyzji w życie (część planowała udać się na cmentarz w sobotę, inni byli już w podróży).

Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążęGroźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążęCzytaj dalej

O ile jednak nekropolię można odwiedzić 3 listopada, czy w następny weekend, to decyzją rządu nie do odrobienia są straty, jakie poniosą sprzedawcy zniczy i kwiatów, którzy za sprawa handlu w okresie Wszystkich Świętych utrzymują sie potem przez cały rok i chociażby ze względu na te osoby rząd powinien zakomunikować swoją decyzję wcześniej.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. Jacek Kurski zalany tysiącem skarg. Wystarczył jeden program w TVP
3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Rząd ma świadomość strat, jakie poniosą sprzedawcy zniczy i kwiatów i deklaruje, że nie pozostawi ich bez pomocy. Wsparcie zapowiedzieli wczoraj podczas konferencji prasowej przedstawiciele resortów rolnictwa, a także rozwoju, pracy i technologii.- Chciałabym przede wszystkim powiedzieć wszystkim przedsiębiorcom, że nie pozostaną sami i państwo polskie wykaże się wsparciem finansowym – powiedziała cytowana przez RMF FM Olga Semaniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.

Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19Czytaj dalej

Wiceszefowa resortu rozwoju, pracy i technologii zapowiedziała, że na pomoc dla wszystkich przedsiębiorców, którzy zanotują spadki w związku z zamknięciem cmentarzy ministerstwo przygotowało 180 mln zł. - To jest początek tego wsparcia dla tych wszystkich przedsiębiorców, którzy nie sprzedadzą zniczy, nie sprzedadzą kwiatów – podkreśliła wiceszefowa MRPiT.

Semaniuk podziękowała podczas konferencji samorządom, które włączyły się w akcje pomocy przedsiębiorcom.

Jutro konkretna oferta

Z kolei wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka zapowiedziała, że w poniedziałek pojawi się konkretna oferta od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa dotycząca zakupu roślin, które nie zostały sprzedane w związku z zamknięciem nekropolii w okresie Wszystkich Świętych.

- Mamy świadomość, że ta decyzja pociągnie dla nich niekorzystne skutki, w związku z tym od poniedziałku regionalne oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zaoferują im możliwość nabycia kwiatów i roślin, które nie zostały sprzedane w związku z decyzją o zamknięciu cmentarzy – powiedziała Gembicka.

Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękamiJedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękamiCzytaj dalej

- Oczywiście decyzję pozostawiamy producentom i sprzedawcom, jeśli będą oni chcieli dalej sprzedawać swoje produkty już po otwarciu cmentarzy, będą mieli taką możliwość, jeżeli jednak uznają, że chcą skorzystać z tej pomocy, będą mogli zgłosić się do regionalnych oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, które będą przyjmowały te informacje, a później będą mogły udzielać pomocy – dodała.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, jak podaje RMF FM wyraziła nadzieję, że taka forma pomocy pozwoli sprzedawcom kwiatów i zniczy choć częściowo zrekompensować straty poniesieni one w związku z zamknięciem cmentarzy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po Warszawie od rana jeździ samochód nadający komunikat. O co chodzi?
  2. Co decyduje o tym, że zarazimy się koronawirusem? Profesor Simon tłumaczy
  3. Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękami
  4. Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  5. Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążę
  6. Dzień Wszystkich Świętych. Te gwiazdy odeszły w 2020 roku. Na zawsze pozostaną w pamięci kibiców (FOTO)
  7. Złota kapusta jest prawdziwą bombą witaminową. Rozgrzewający przysmak zachwyci każdego
Wiceminister finansów o 14. emeryturze w 2021 roku. Wielu osobom nie spodoba się jego planWiceminister finansów o 14. emeryturze w 2021 roku. Wielu osobom nie spodoba się jego planCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News