Zwolnienie z pracy za odmowę szczepienia
Pikist
Autor Maria Glinka - 16 Września 2020

Za odmowę szczepienia mogą zwolnić z pracy. Prawo wprost daje taką możliwość

Zwolnienie z pracy grozi osobie, która nie zgodzi się poddać szczepieniu przeciwko grypie. Kodeks pracy nie pozostawia wątpliwości - pracodawca ma obowiązek wdrożyć niezbędne środki do wyeliminowania zagrożenia pochodzenia biologicznego. Argumenty o odmiennym światopoglądzie mogą okazać się zatem bezskuteczne.

Odmawiasz szczepienia? Licz się ze zwolnieniem z pracy

Szczepienia to od lat kwestia, która dzieli Polaków. Początki ruchu antyszczepionkowego w Polsce sięgają lat 2008-2010. Od tamtego czasu koncepcja zyskała wielu zwolenników. Jednak nie każdy z nich zdaje sobie sprawę, że odmowa szczepienia może w niektórych przypadkach zakończyć się nawet zwolnieniem z pracy.

Kiedy przełożony jest uprawniony do takiego działania? Odpowiedź na to pytanie przynosi art. 2221 Kodeksu pracy. "W razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie", czytamy w przepisie. Co można uznać za szkodliwy czynnik biologiczny? Bez wątpienia wirusa grypy.

Kontrowersyjny powód zwolnienia z pracy w ocenie prawników

Prawnicy z kancelarii PCS wskazują, jak należy interpretować ten budzący wątpliwości przepis. W ich ocenie pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim podwładnym szczepienie przeciwko grypie. Jeżeli pracownik się sprzeciwi, przełożony ma prawo przesunąć go na inne stanowisko, a w ostateczności - nawet podjąc decyzję o zwolnieniu z pracy.

Czy przełożeni często decydują się na taką interpretację zapisów? Portal innpoland.pl podaje, że dotychczas takie podejście stosowano w przypadku obowiązkowych szczepień z Programu Szczepień Ochronnych. W 2020 r. takiemu szczepieniu powinny poddać się osoby pozostające w bliskim kontakcie rodzinnym bądź zawodowym z dziećmi do szóstego miesiąca życia. Poza tym takimi szczepieniami objęte są osoby w podeszłym wieku, przewlekle chore oraz pracownicy służby zdrowia. Rozszerzenie tej interpretacji mogłoby być prawdziwą rewolucją i przyczynić się do lawiny zwolnień z pracy.

Oszczędności Polaków topnieją w oczach. Straty wynoszą nawet miliardy złotych, nie ma na to rady?Oszczędności Polaków topnieją w oczach. Straty wynoszą nawet miliardy złotych, nie ma na to rady?Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Cztery razy wyższe mandaty, postój jako kara. Zmiany w kodeksie drogowym są tylko kwestią czasu?
2. Wkrótce szkoły zostaną pozamykane? Jest odpowiedź Ministra Zdrowia, mówi o konkretnym terminie

Problematyczne szczepienia na grypę

W roku zawładniętym przez koronawirusa kwestia szczepień to temat niezwykle aktualny. Czy z uwagi na pandemię zwiększy się wyszczepialność na grypę? Dotychczas przeciwko grypie szczepiło się mniej niż 4 proc. obywateli.

Podwyższenie emerytury nie tylko dla emerytów z 1953 r.? Zyskać mogłaby jeszcze większa grupa seniorówPodwyższenie emerytury nie tylko dla emerytów z 1953 r.? Zyskać mogłaby jeszcze większa grupa seniorówCzytaj dalej

Pierwsze doniesienia w sprawie tegorocznego zapotrzebowania na szczepionki zaprezentowała Rzeczpospolita. Dziennik przekazuje, że preparaty znikają w kilkanaście minut. Czy wystarczy ich dla wszystkich chętnych? Nie wiadomo, ponieważ zamówienia na szczepienia były składane jeszcze przed nadejściem koronawirusa. Mimo tego lekarze i przedstawiciele resortu zdrowia w dalszym ciągu zachęcają do szczepienia przeciwko grypie, ponieważ może to ułatwić jesienną walkę z koronawirusem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Patogwiazda FAME MMA okrutnie zwyzywała byłą dziewczynę. Wszystko na oczach tysięcy widzów
  2. Tomasz Komenda nie może doczekać się spokoju. Kolejny bolesny cios ze strony rodziny zamordowanej
  3. Państwo dorzuci Polakom do czynszu nawet 9000 zł. Znamy warunki, bardzo łatwo je spełnić
  4. Podwyższenie emerytury nie tylko dla emerytów z 1953 r.? Zyskać mogłaby jeszcze większa grupa seniorów
  5. Najpierw rozdali po 4,2 tys. zł, a teraz chcą odebrać. Wielu Polaków musi być gotowych na kontrole
  6. Najbardziej pożądany adres w stolicy. Kuba Błaszczykowski kupił trzy apartamenty przy Złotej 44
Lidl przygotował ogromną wyprzedaż, aż 300 produktów za bezcen. Rabaty nawet do 80 proc.Lidl przygotował ogromną wyprzedaż, aż 300 produktów za bezcen. Rabaty nawet do 80 proc.Czytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News