zwolnienie lekarskie
Unsplash/Alexandra Gorn
Autor Paulina Musianek - 9 Listopada 2019

ZUS sprawdzi twoje zwolnienie lekarskie. Prześwietlili już je 486 tys. razy

Zwolnienie lekarskie niektórzy wykorzystują jako sposób na urlop czy możliwość dorobienia sobie w innej pracy. Teraz jednak ZUS bierze się za cwaniaków i przeprowadza coraz więcej kontroli.

Zwolnienie lekarskie metodą wyłudzeń wolnych dni

Zwolnienie lekarskie metodą na dodatkowe wakacje? Popularne “L4” to płatny czas wolny, który pracownik ma przeznaczyć na wyzdrowienie i wyjście z choroby, jakie daje nam lekarz, a opłaca ZUS. Korzystanie z niego jako z dodatkowego urlopu czy możliwości dorobienia sobie dodatkowych pieniędzy może grozić sporymi konsekwencjami. ZUS coraz bardziej stanowczo podchodzi do symulantów i zleca przeprowadzanie kontroli, które mają ich wyłapać.

Jak ustalił Fakt, od stycznia do września ZUS przeprowadził aż 468 tys. kontroli. "W zeszłym roku, w tym samym okresie, było ich o 110 tysięcy mniej" - czytamy. Dodano, że w tym roku wstrzymano i cofnięto wypłaty na 155 mln zł - 9 mln więcej niż przed rokiem.

Za zakupy w Niemczech możesz zapłacić dotkliwą karę. Rząd wprowadził surowy zakazZa zakupy w Niemczech możesz zapłacić dotkliwą karę. Rząd wprowadził surowy zakazCzytaj dalej

L4 to nie sposób na zdobycie wolnego na remont

Niestety częstym jest proceder, kiedy pracownicy symulując chorobę wyłudzają od lekarza zwolnienie lekarskie, a później wykorzystują wolny czas, aby np. przeprowadzić remont w mieszkaniu.

- W trakcie zwolnienia lekarskiego pracownik nie może wykonywać żadnej pracy zarobkowej ani wynikającej z umowy o pracę, ani z umów cywilnoprawnych czy samozatrudnienia. Każde zwolnienie jest zwolnieniem od wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej oraz wszelkich czynności, które mogą utrudnić powrót do zdrowia. Zwolnienie nie może też pełnić roli swoistego urlopu. Pracownik, który w czasie trwania zwolnienia lekarskiego wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje to zwolnienie niezgodnie z jego celem, musi liczyć się z tym, że straci prawo do zasiłku chorobowego - podkreśla Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak czytamy w strefabiznesu.pl.

Jeżeli pracownik korzysta ze zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego przeznaczeniem ZUS ma obowiązek wstrzymania wypłaty świadczenia. Jeżeli zostało ono już wypłacone, taka osoba zobowiązana jest do jego zwrotu. Kwoty koniecznego zwrotu sięgają nieraz kilku tysięcy złotych.

Prezydent zdradził plany wobec Trzynastki. Dobre wieści dla seniorówPrezydent zdradził plany wobec Trzynastki. Dobre wieści dla seniorówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pierwszy wywiad Agnieszki Woźniak-Starak po tragicznej śmierci Piotra. Rozmawiała z Dorotą Wellman
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News