Zwolnienie grozi nawet 50 mln pracowników
Wikipedia/Stako
Autor Radosław Święcki - 15 Marca 2020

Gorzej nie było już dawno. W jednej branży zwolnienie grozi 50 mln ludzi

Aż 50 mln osobom pracującym w sektorze turystycznym grozi zwolnienie wskutek epidemii koronawirusa – alarmuje Światowa Rada Podróży i Turystyki. Rynek przewozów lotniczych przeżywa najgorsze chwile od ponad 40 lat.

Zwolnienie nawet 50 mln ludzi

O problemach linii lotniczych i branży turystycznej pisze Portal Technologiczny. Portal przywołuje ostatnie oświadczenie Światowej Rady Podróży i Turystyki, w którym organizacja twierdzi, że przez epidemię koronawirusa w całym sektorze turystycznym zwolnienie grozi nawet 50 mln pracowników.

Z szacunków Rady wynika, że strata trzymiesięcznych wpływów sektora spowoduje likwidację od 12 do 14 proc. etatów. Trudna sytuacja również w światowym lotnictwie cywilnym. Jefferies Financial Group szacuje, że rynek przewozów lotniczych skurczy się w tym roku o blisko 9 proc. i będzie to największy spadek od 42 lat.

Tak trudna sytuacja nie dotknęła sektora ani po kryzysie finansowym sprzed ponad dekady, ani po atakach na World Trade Center 11 września 2001 r. Portal przywołuje pierwsze twarde dane poszczególnych przewoźników, które pokazują skalę załamania, jaka ich dotknęła.

- Lufthansa odwołała mniej więcej połowę swoich lotów, Air France anulował 3600 lotów zaplanowanych na marzec, kasując tym samym europejską sieć swoich połączeń o jedną czwartą. Również o 25 proc. zmniejszy się liczba zagranicznych lotów australijskich linii Quantas – pisze Portal Technologiczny.

Ogromne straty sektora

Z kolei chińskie linie lotnicze tylko na trasach wewnątrzkrajowych straciły od początku roku prawie 10,5 mln biletów, a rezerwacje na kwiecień są mniej więcej o 80 proc. mniejsze niż przed rokiem. Na początku marca chińskie władze zezwoliły przewoźnikom lotniczym na wznowienie części zawieszonych wcześniej przez koronawirusa połączeń.

Jednak by ktokolwiek chciał lecieć, linie stosują gigantyczne upusty cenowe. Bilet na lot z Szanghaju do Chendgu trwający 3,5 godziny sprzedawany był ostatnio za 90 juanów (około 50 zł) plus 50 juanów (niecałe 30 zł) opłat i podatków – to mniej więcej jedna dziesiąta ceny z września.

Z szacunków Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Powietrznego wynika, że przychody linii lotniczych w tym roku spadną od 11 proc. do 19 proc. w porównaniu do 2019 r. Tym samym nie trafi do nich od 63 mld dol. do 113 mld dol.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News