Zwolnienia w czasie pandemii
EAST NEWS
Autor Maria Glinka - 1 Czerwca 2020

Zwolnienie pracowników coraz prostsze i szybsze. Pracodawcy tną koszty i zwalniają przez SMS

Zwolnienia to w czasie pandemii rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej pracodawców. Wielu właścicieli stawia na proste metody i zwalnia pracowników nawet przez SMS. Jest to prawdopodobnie dopiero początek tak radykalnych decyzji, ponieważ największa fala zwolnień jest prognozowana na lipiec, kiedy skończy się rządowa pomoc.

Zwolnienia w dobie pandemii

Zwolnienia w wyniku koronawirusowego przestoju ekonomicznego to problem, z którym mierzą się tysiące Polaków. Mało kto spodziewał się jednak, że procedury redukowania zatrudnienia przybiorą taki obrót – coraz więcej pracodawców zwalnia przez SMS lub e-mail. Radca Prawny OPZZ Paweł Galec przyznał, że zdarzają się też przypadki, że wypowiedzenia są wysyłane szybkim kurierem – podaje msp.money.pl.

Czy jest to procedura legalna? Mecenas tłumaczy, że takie wypowiedzenie stosunku pracy jest bezprawne, ale niestety skuteczne, „dlatego trzeba się od niego odwołać do sądu pracy w ciągu 21 dni od otrzymania takiej wiadomości. Zdarza się, że pracodawca najpierw wysyła SMS, a potem – pod tygodniu lub dwóch – wręcza wypowiedzenie w formie papierowej. Pracownicy z reguły nie wczytują się w nie, a potem okazuje się, że pismo datowane jest na dzień wysłania SMS-a i robi się problem”. Tak wysublimowane metody zwalniania pracowników są wynikiem porad prawniczych z zakresu restrukturyzacji, z których coraz częściej korzystają pracodawcy w czasie pandemii.

Liczba bezrobotnych wzrasta lawinowo

Według najnowszych danych GUS w kwietniu liczba osób bezrobotnych wzrosła o 100 tys. Również kolejne prognozy co do zatrudnienia nie napawają optymizmem – zamiar zwolnień grupowych zgłosiło do mazowieckich urzędów pracy aż 27 pracodawców tylko w ubiegłym miesiącu. Wśród nich znalazły się takie spółki jak: PKP TELKOL, Open Finance SA, Home Broker czy TRYMUF.

Szacunki wskazują, że pracę stracą 2 503 osoby, czyli ok. 5 razy więcej niż miesiąc wcześniej. Dane z Wojewódzkiego Urzędu Pracy wskazują, że między 2017 a 2019 r. liczba pracowników, co do których wpływały zgłoszenia dotyczące zwolnienia, wahała się między 9-14 tys. rocznie. Natomiast w tym roku, zaledwie od 1 stycznia do 30 kwietnia, pracodawcy planowali zwolnić 7774 osoby.

Znów będzie można jeździć do sanatoriów, znana jest data. Nie będzie to jednak takie prosteZnów będzie można jeździć do sanatoriów, znana jest data. Nie będzie to jednak takie prosteCzytaj dalej

Również na Śląsku sytuacja nie wygląda korzystnie. W marcu pracodawcy zgłosili zamiar zwolnienia 1075 osób, a w kwietniu 824. Dla porównania w styczniu, kiedy jeszcze koronawirus nie dotarł do Polski, zwolnienia miały trafić do 106 osób.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Krystyna Pawłowicz w nocy opublikowała dziwne zdjęcia. Co jej się stało?

Na pierwszy front poszły osoby na umowach śmieciowych, teraz zwolnienia otrzymują etatowcy

Wiceprzewodniczący OPZZ Sebastian Koćwin zwraca uwagę, że bez względu na region zmieniają się tendencje wśród pracodawców. Masowe zwolnienia rozpoczęto w marcu, a pierwsze osoby, które pożegnały się z pracą to te zatrudnione na umowy czasowe i zlecenia. Wobec widma recesji i coraz głębszego kryzysu gospodarczego pracodawcy decydują się teraz także na wręczanie wypowiedzeń pracownikom etatowym. Wielu z nich stawia na zwolnienia grupowe.

Stopa bezrobocia w kwietniu wzrosła o 0,3 pkt. proc. – z 5,4 proc. do 5,7 proc. Analitycy przewidują, że tendencja wzrostowa będzie w dalszym ciągu się utrzymywać, a największa fala zwolnień nastąpi w lipcu, gdy rozwiązania przewidziane w ramach tarczy antykryzysowej (np. postojowe) przestaną być wypłacane.

Marki aut, które Polacy pokochali. Auto z miejsca 5. na pewno sam prowadziłeśMarki aut, które Polacy pokochali. Auto z miejsca 5. na pewno sam prowadziłeśCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Martwy były milicjant w mieszkaniu. Jego żona też nie żyje
  2. Pierwsze objawy raka piersi. Nie wolno ich lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Najpierw nie mogli uwierzyć, a potem wybuchli śmiechem. W takich restauracjach jeszcze nie byliście

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News