Zwolnienia
Image by Gerd Altmann from Pixabay
Autor Oktawian Góral - 7 Października 2020

Firmy tną zatrudnienie. Wiemy, kto w poszczególnych województwach zamierza zwalniać pracowników. Etat może straci nawet 15 tys. osób

Firmy będą zwalniać. Docieramy do danych o planowanych zwolnieniach grupowych w Polsce. Sprawdzamy, które firmy planują rozstać się ze swoimi pracownikami.

Pandemia koronawirusa dokręciła śrubę w wielu zakładach pracy. Przedsiębiorcy, którzy chcą się utrzymać na powierzchni muszą redukować etaty. Wojewódzkie Urzędy Pracy otrzymują rekordowe dane o planowanych zwolnieniach grupowych. To jednak dopiero początek restrukturyzacji. W wielu przedsiębiorstwach pracę mogą stracić kolejne osoby. Sprawdzamy, które firmy będą cięły zatrudnienie.

Zwolnienia ruszają

Serwis Bankier.pl opublikował dane dotyczące planowanych zwolnień grupowych z 14 Wojewódzkich Urzędów Pracy. Dane są bardzo pesymistyczne. Wynika z nich, że w całej Polsce zwolnionych zostanie nawet 10 tysięcy osób. A to liczby bez uwzględnienia województwa dolnośląskiego i łódzkiego. Najwięcej nowych bezrobotnych przybędzie w mazowieckim. Tamtejszy WUP informuje o zgłoszonych zwolnieniach grupowych z 19 firm, które obejmą prawie 5 tysięcy osób. Dodatkowe 2 tysiące osób straci pracę w Małopolsce. Na podstawie danych z tylko tych dwóch województw szacować można liczbę osób oczekujących na wypowiedzenie na Dolnym Śląsku i w województwie łódzkim. Okazać się może zatem, że z powodu pandemii koronawirusa, w wyniku grupowych zwolnień przybędzie w całym kraju nawet 15 tysięcy bezrobotnych.

TVP rusza z nowym kanałem. Ma przedstawiać obraz współczesnej PolskiTVP rusza z nowym kanałem. Ma przedstawiać obraz współczesnej PolskiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, chodzi o specjalne obostrzenia na Wszystkich Świętych. Polacy powinni się przygotować?
2. Przez 17-lat był więziony w piwnicy. Rodzina nie mogła poradzić sobie z jego chorobą
3. Najpierw dostali od rządu pieniądze, teraz zapłacą od tego podatek. Niemiła niespodzianka od fiskusa

Które firmy będą zwalniać? Jeszcze nieoficjalnie mówi się o programie redukcji etatów w Poczcie Polskiej. Póki co ten pracodawca zachęca do dobrowolnych odejść osoby, które posiadają inne źródła dochodu, np. emerytury. – Spowodowany przez tę sytuację spadek liczby nadawanych przesyłek listowych jest około dwukrotnie większy od zakładanego. W pierwszym półroczu tego roku wolumen usług listowych i przesyłek reklamowych zmniejszył się łącznie o blisko 22 proc., podczas gdy szacunki zakładały ok. 10-procentowy spadek roczny w odniesieniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Poczta odczuła w efekcie znaczny spadek przychodów – komentowała w TVN24 Biznes rzeczniczka narodowego operatora pocztowego.

Ogromne zwolnienia szykują się w marketach. Wycofujące się z Polski TESCO planuje zwolnić 900 osób. Carrefour Polska w procesie reorganizacyjnym wręczy wypowiedzenia 400 osobom z kadry menadżerskiej, jednak ja ustalił portal Bankier.pl, ze względu na brak porozumienia ze związkami zawodowymi restrukturyzacja została zawieszona. Zwolnienia mają odbyć się w nowym roku. Francuska sieć Auchan likwiduje w Polsce swoje 4 sklepy. Pracownikom marketów zaproponowano w miarę możliwości przenosiny do innych punktów handlowych, a tam gdzie to będzie mogło zostać zastosowane – emerytury pomostowe.

Zwolnienia planuje Polpharma, grupowe redukcje mają objąć nawet 250 osób. Firma w komunikacie wskazuje, że proces jest przeprowadzany transparentnie i w zgodzie z polskim prawem oraz na warunkach, które są maksymalnie korzystne dla pracowników - informuje Bankier.pl.

Około 400 pracowników chce się pozbyć firma Rafko. Dystrybutor sprzętów dla audiofili w komunikacie wskazuje, że firma znalazła się w trudnej sytuacji i musi szukać oszczędności, gdzie tylko się da. Redukcja zatrudnienia jest jednym z pomysłów na ograniczenie strat. Jak donosi Bankier.pl, spółka nie doszła do porozumienia z zakładowymi organizacjami związkowymi.

Końcówka roku oznaczać będzie także cięcia w sektorze bankowości. Bank Millennium planuje zamknąć aż 110 swoich oddziałów. Bank Getin Noble poinformował z kolei o rozszerzeniu planów zwolnień grupowych do maksymalnie 350 osób. Bank Pekao SA zamierza wręczyć wypowiedzenia 1200 pracownikom, a kolejnym 1350 zmienić warunki zatrudnienia i pensji. Zwolnienia dotyczące 430 osób zapowiedziano również w Banku Santander.

Podkarpacka fabryka części do samolotów Pratt&Whitney wskazuje, że odnotowała 80-procentowy spadek popytu na swoje towary. W związku z tym z pracą pożegna się aż 303 pracowników. – Zwolnienia są konsekwencją 80-procentowego spadku zapotrzebowania na świecie na nowe samoloty, więc także na nasze produkty i usługi remontowe – mówił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Andrzej Czarnecki, rzecznik Pratt&Whitney Rzeszów. Firma zapewnia, że gdy ruszy rekrutacja, dawni pracownicy będą mieli pierwszeństwo w zatrudnieniu.

Miało być wyrównanie emerytur, będzie w pakiecie srogi podatek. Rząd kosztem Polek będzie łatać dziurę budżetowąMiało być wyrównanie emerytur, będzie w pakiecie srogi podatek. Rząd kosztem Polek będzie łatać dziurę budżetowąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1500 plus dla tysięcy Polek i Polaków? Teraz to możliwe, ujawniono warunki
  2. Zamawiasz przejazdy przez aplikacje? Dziś wszystko się zmieni, wielu będzie niezadowolonych
  3. Czerwone i żółte strefy w Polsce. W ciągu kilku dni życie tutaj mocno się zmieni
  4. Rząd wprowadza nowe obostrzenia i politykę zero tolerancji. Bez maseczki tylko z zaświadczeniem
  5. Popularna sieciówka wprowadza sygnalizację świetlną. Chce tak zwiększyć dystans
  6. Wideo - Przerażający wypadek. Motocyklista z ogromną siłą uderzył w samochód osobowy
Mandat za brak maseczki to nie przelewki. Jednak czy sanepid i służby mundurowe mogą karać Polaków?Mandat za brak maseczki to nie przelewki. Jednak czy sanepid i służby mundurowe mogą karać Polaków?Czytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News