Kot
unspash, Kote Puerto
Autor Komunikaty prasowe - 11 Listopada 2019

Seniorzy będą dostawać koty. Ma to im pomóc lepiej niż lekarstwa

Zwierzęta domowe, a raczej ich towarzystwo, może być wybawieniem dla osób starszych. Okazuje się, że dzięki nim seniorzy doświadczają mniej stresu i są zdrowsi. Znamy szczegóły badań.

Zwierzęta domowe wybawieniem dla seniorów

Zwierzęta domowe dla starszych, samotnych ludzi to bardzo często najważniejsze istoty w życiu. Seniorzy, którzy posiadają swoje pupile doświadczają mniejszej ilości stresu i są zdrowsi, jak wynika z badań. Dr Sherry Sanderson, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Georgii wypowiedziała się na ten temat: “Wiele cierpienia starszym ludziom żyjącym samotnie przysparza nuda, uczucie bezradności i samotności. Towarzystwo zwierząt jest znanym antidotum na samotność” - cytuje wypowiedź portal Rp.pl.

Badania przeprowadzone w Atenach

W Atenach przeprowadzono badania, których celem było znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy fakt posiadania zwierzęcia domowego wpływa pozytywnie na stan psychiczny seniorów po sześćdziesiątym roku życia. Osobom starszym podarowano w tym celu koty, aby mogły się wziąć je pod opiekę. Z eksperymentu wyniknęło, że seniorzy, którzy posiadają pupile są aż o 36 proc. mniej narażone na odczuwanie samotności, niż osoby które ich nie mają. “Doświadczają też mniejszego stresu, odbywają mniej wizyt u lekarza, obniża im się ciśnienie krwi i ryzyko wystąpienia chorób serca oraz rozwija się u nich poczucie celu, który wiąże się z pomocą kotom bezdomnym” - podaje portal Rp.pl.

Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jedenEmeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jedenCzytaj dalej

Nie tylko seniorzy zyskują na tym eksperymencie

Rekrutacja do wzięcia udziału w badaniach rozpoczęła się w styczniu 2019 roku i mają one być kontynuowane do 2020 roku. Analiza zebranych danych będzie przebiegać jeszcze 12 miesięcy po ich zakończeniu. Każdy chętny senior bierze udział w badaniu przez cztery miesiące, następnie może sam podjąć decyzję, czy zatrzyma kota. Ma również prawo polecić inną osobę, która podejmie się opieki nad zwierzęciem. Nie tylko osoby starsze wiele wyniosą z tego eksperymentu, jak zaznaczyła doktor Sandersen, również koty zyskają możliwość opieki nad nimi, zamiast wylądować w schronisku. Doktor Donn Scott z Uniwersytetu w Georgii, specjalizujący się w geriatrii, podkreślił że “dla wielu starszych dorosłych, którzy żyją samotnie, jest to kluczowa relacja w ich życiu, ich źródło miłości i troski (...). Zwierzęta domowe osób starszych są często najważniejszymi istotami w ich życiu” - podsumował.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziecko zmarło w wieku 6 lat. Kilka dni później zrozpaczona mama odkryła w szufladzie, co zrobiła jej córka
  2. Miały dawać radość, a nie żyje przez nie już ponad 70 dzieci. Miliony sztuk wycofanych ze sprzedaży
  3. Waloryzacja ma wypchać portfele emerytów. Najbiedniejsi dostaną po 13 tys. zł
  4. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  5. Tylko wyniesiesz śmieci. Zapłacisz nawet 5 tys. złotych grzywny
  6. Uważajcie, TVN pilnie ostrzega klientów Biedronki i Rossmanna. Możesz stracić wielkie pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News