Opłata za wywóz śmieci powiązana będzie z ilością zużytej wody
wikimedia/Cybularny
Autor Radosław Święcki - 11 Maja 2020

Nowa opłata dotknie wszystkich mieszkających w Warszawie. Słono zapłacimy

Warszawski ratusz znów majstruje przy opłatach za śmieci – donosi serwis Money.pl. Okazuje się, że urzędnicy planują wprowadzenie wzorców znanych m.in. z nadmorskich gmin i uzależnić wysokość opłat za wywóz śmieci od zużycia wody. Dla wielu osób wiązałoby się to znaczącym wzrostem kosztów.

Opłata za wywóz śmieci zależna od zużycia wody

Projekt uchwały zakładający powiązanie wysokości opłaty za wywóz śmieci z ilością zużycia wody przez gospodarstwo domowe ma jeszcze w tym tygodniu trafić na sesję rady miasta. Projekt zakłada, że za metr sześcienny zużytej wody opłata wynosiłaby 12,73 zł, a ostateczna kwota do zapłaty byłaby ustalana na podstawie wodomierza lub faktury za wodę. W przypadku gospodarstwa, które nie ma licznika naliczana byłaby stała opłata ryczałtowa za 4 m3 na osobę miesięcznie.

Według autorów pomysłu taki system pozwoliłby na bardziej sprawiedliwe traktowanie małych gospodarstw domowych, które wytwarzają mniejszą ilość odpadów.

- Metoda naliczania opłaty uzależniona od zużycia wody daje gwarancję sprawiedliwego społecznie rozłożenia kosztów gospodarki odpadami w zależności od wielkości gospodarstwa domowego, a co za tym idzie ilości produkowanych odpadów. Przyjęcie metody naliczania opłaty uzależnionej od zużycia wody pozwoli na zmniejszenie deficytu w gospodarce odpadami komunalnymi wywołanego skokowym wzrostem kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów w całym kraju – przytacza fragment projektu uchwały Money.pl.

Aż 2 mln Polaków może mieć utrudniony dostęp do pieniędzy. Mogą do tego doprowadzić działania rząduAż 2 mln Polaków może mieć utrudniony dostęp do pieniędzy. Mogą do tego doprowadzić działania rząduCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Zwycięstwo Dudy już nie takie pewne? Wyrasta mu poważny przeciwnik, są wyniki sondażu

Ile zapłacimy?

Z przywołanych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że średnie zużycie wody na jednego mieszkańca stolicy wynosi 47,5 m3 w skali roku, czyli 3,95 m3 miesięcznie. Przy takim zużyciu osoba mieszkająca samotnie płaciłaby 50 zł miesięcznie za wywóz odpadów, para – 100 zł, zaś trzyosobowa rodzina – 150 zł. W praktyce oznacza to, że z mniejszymi kosztami mogą się liczyć warszawiacy, którzy na codzień starają się oszczędzać wodę, zaś wyższe stawki przypadną osobom, które niekoniecznie leją wodę bez opamiętania, ale używają jej np. do nawadniania trawnika bądź ogródka.

Dzięki nowym zasadom Warszawa chce walczyć z suszą, ale też – jak podaje portal - zmiana systemu naliczania opłat skutkowałaby tym, że gmina dorzucałaby mniej do gospodarowania odpadami komunalnymi (490 mln zł rocznie, a nie jak dotąd 600 mln zł).

Dokonał zatrzymania obywatelskiego pijanego kierowcy. To, co tamten mu zrobił przechodzi ludzkie pojęcieDokonał zatrzymania obywatelskiego pijanego kierowcy. To, co tamten mu zrobił przechodzi ludzkie pojęcieCzytaj dalej

Money.pl zwraca uwagę, że powiązanie opłaty za wywóz śmieci z ilością zużytej wody stosują nadmorskie gminy, jak np. Darłowo, gdzie stawka za metr sześcienny zużytej wody wynosi 11 zł.

Przypomnijmy, że w Warszawie od marca tego roku obowiązują dwie stawki opłat za śmieci – 65 zł dla rodziny mieszkającej w bloku i 94 zł w przypadku domu jednorodzinnego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Otworzyli paczkę chipsów. Znaleziska w środku się nie spodziewali
  2. Smutne słowa Anny Dereszowskiej. Wraz z córka cierpi na tę samą nieuleczalną chorobę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Rzecznik rządu o trzecim etapie znoszenia obostrzeń. Podał termin, wielu się ucieszy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News