Przybywa dłużników ZUS
12.2019 Warszawa N/z skrzynki na poczte fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Autor Radosław Święcki - 3 Października 2020

ZUS będzie rozsyłać listy. Lepiej sprawdzaj skrzynkę, może okazać się, że masz zadłużenia

W ciągu ostatniego półrocza liczba aktywnych dłużników ZUS wzrosła aż o 150 tys. Według ekspertów wpływ na tę sytuację miała pandemia koronawirusa, która zachwiała płynnością finansową wielu przedsiębiorstw. Sam państwowy ubezpieczyciel zamierza rozesłać płatnikom informacje o tym, jakie możliwości wsparcia mogą uzyskać.

Coraz więcej zadłużonych w ZUS

Przybywa dłużników ZUS. Z danych, które przekazuje “Dziennik Gazeta Prawna” wynika, że w końcówce sierpnia zaległości miało aż 756 tys. aktywnych płatników składek. Jeszcze pod koniec marca problem ten dotyczył ok. 611 tys. płatników, co oznacza, że w ciągu niespełna półroczna przybyło ok. 150 tys. dłużników.

Niewielu wie, a podatek już z wyższą stawką. Od czwartku płacisz więcej za akcyzęNiewielu wie, a podatek już z wyższą stawką. Od czwartku płacisz więcej za akcyzęCzytaj dalej

Eksperci nie mają wątpliwości, że wpływ na ten stan rzeczy miała pandemia koronawirusa, która zachwiała płynnością części przedsiębiorstw i na nic zdała się rządowa pomoc. – Wygląda na to, że mimo pomocy z tarczy antykryzysowej, w tym zwolnienia ze składek przez trzy miesiące, epidemia zachwiała płynnością finansową części przedsiębiorstw. W okresie kryzysu należało się tego spodziewać – komentuje w rozmowie z gazetą Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Ekspert podkreśla, że gdy po czerwcu skończyła się ulga w opłacaniu należności do ZUS za marzec, kwiecień, maj część przedsiębiorstw z uwagi na kondycję finansową po prostu nie wróciła do opłacania składek.

32 tys. zł dopłaty. Wystarczy, że masz odpowiedni typ domu32 tys. zł dopłaty. Wystarczy, że masz odpowiedni typ domuCzytaj dalej

– Problem może dotyczyć branż, które z powodu epidemii wciąż nie osiągnęły dawnej aktywności. Chodzi tu m.in. o rynek eventów, który działa obecnie na poziomie ok. 10 proc. obrotów, które generował w normalnym czasie, i sektor hotelarski, szczególnie ten nastawiony na klienta biznesowego – tłumaczy Kozłowski.

Przedstawiciel Federacji Przedsiębiorców Polskich zwraca jednak uwagę, że spora część dłużników, bo aż 142 tys. ma do zwrotu nie więcej niż 116 zł. – To zdumiewające. Takie osoby tracą przecież prawo do zasiłku w razie choroby (jeżeli oczywiście opłacają dobrowolnie składkę na ubezpieczenie chorobowe). Choć uiszczają składki (na co wskazuje niska kwota zaległości), są pozbawione ochrony. To raczej nieuważność niż skutki koronawirusa – komentuje ekspert.

BM PKO BP wrócił na szczyt. Ponownie na pozycji lideraBM PKO BP wrócił na szczyt. Ponownie na pozycji lideraCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Emerytura jak najszybciej. Niepokojące dane pokazują co może nas czekać
2. Według naukowców jest najważniejszym objawem koronawirusa. Występuje częściej niż kaszel i gorączka
3. Świetne wieści od ekspertów PKO BP. Polacy mają powody do radości

Katarzyna Siemienkiewicz z Pracodawców RP ocenia, że w wielu wypadkach zaległości w płatnościach składek wynika z niepewności przedsiębiorców odnośnie najbliższej przyszłości, co - jak podkreśla - nie uzasadnia braku płatności. – To oczywiście nie uzasadnia niepłacenia należności publicznoprawnych, choćby składek do ZUS, ale niektóre firmy – kalkulując koszty działalności – w przypadku kłopotów finansowych decydują się odpuścić płacenie składek na ubezpieczenia społeczne. Dotyczy to szczególnie osób samozatrudnionych, którym nie zależy na ubezpieczeniu chorobowym – tłumaczy ekspertka.

ZUS pomoże?

Co na to ZUS? Przedstawiciele państwowego ubezpieczyciela przedstawiają dane z których wynika, że liczba dłużników w ostatnim czasie spadła. – Zauważyliśmy, że w ostatnich miesiącach sytuacja się poprawia i liczba dłużników spada. W lipcu było ich 798 tys., a sierpniu już 765 tys. – wyjaśnia w rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” Agata Wiśniewska-Półtorak, dyrektor realizacji dochodów ZUS.

Dłużników jednak nie brakuje, a tym ZUS chce pomóc, przypominając o tym na jakie formy wsparcia ze strony Zakładu mogą liczyć. Wiśniewska-Półtorak przypomina, że poza narzędziami dostępnymi na mocy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dochodzą również nowe rozwiązania z tarczy antykryzysowej, jak np. odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę. – Rozwiązanie to jest przeznaczone dla płatników składek, którzy mają trudności w terminowym opłaceniu należności w następstwie COVID-19. Mogą z niego skorzystać za okres od stycznia 2020 r. Ulga ta dotyczy wszystkich płatników składek, nie ma znaczenia wielkość przedsiębiorstwa. Odstąpienie od pobierania odsetek jest możliwe, gdy należności już zostały opłacone, ale po ustawowym terminie płatności – tłumaczy Wiśniewska-Półtorak, dodając, że przedsiębiorcy, którzy skorzystają z ulg w opłacaniu składek są zwolnieni z opłaty prolongacyjnej.

ZUS jak informuje gazeta planuje w najbliższych tygodniach rozesłać do zadłużonych płatników informację o formach pomocy z jakich mogą skorzystać ze strony państwowego ubezpieczyciela.

Stało się, w europejskiej stolicy wprowadzono zakaz opuszczania miasta. Mieszkańcy w potrzaskuStało się, w europejskiej stolicy wprowadzono zakaz opuszczania miasta. Mieszkańcy w potrzaskuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W Studio Polska padły słowa poniżej pasa. Obrażano ludzi, siano zamęt i dezinformację
  2. Wielka awantura w sklepie w Arkadii, wszystko się nagrało. "Żebyś umarł na COVID"
  3. Rząd dał ci dofinansowanie? Teraz zabierze podatek
  4. Robert Lewandowski wycofuje się z kontrowersyjnej inwestycji. Szemrany wspólnik nie pomagał
  5. Nie ma znaczenia czy mieszkasz w domu czy mieszkaniu. Od kwoty nowej opłaty zrobi Ci się słabo
  6. Wideo. Potworne zderzenie dwóch TIR-ów na krajówce
Nie tylko koronawirus. Polska i cała Europa Wschodnia jest ostrzegana przed kolejnym zagrożeniem epidemicznymNie tylko koronawirus. Polska i cała Europa Wschodnia jest ostrzegana przed kolejnym zagrożeniem epidemicznymCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News