ZUS
Unsplash/Daan Stevens
Autor Paulina Musianek - 29 Września 2019

Dane z ZUS zadziwiają. Chorują coraz młodsi ludzie

ZUS. Według prezeski Gertrudy Uścińskiej najczęściej chorują osoby w wieku 30-39 lat. Są oni największym beneficjentem zasiłków chorobowych.

ZUS. Zwolnienia najczęściej biorą trzydziestolatkowie

Według prezeski ZUS Gertrudy Uścińskiej, Polacy "chorują sporo", chociaż "w pierwszym półroczu tego roku mniej niż w ubiegłym roku", jak mówiła w niedzielnym wywiadzie w Radio ZET. "Kiedy analizuję przyczyny niezdolności do pracy i oczywiście zasiłki chorobowe, długość tych dni chorobowych, ilość wystawianych przez lekarzy zwolnień - to najwięcej chorują osoby w wieku 30-39 lat" - dodała, jak czytamy na Polskiej Agencji Prasowej..

"One są największym beneficjentem zasiłków chorobowych, wynagrodzenia chorobowego - a więc oczywiście wszystkie te potoczne poglądy, że najwięcej korzystają osoby w wieku przedemerytalnym po prostu nie mają żadnego uzasadnienia w centralnym rejestrze zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy" - podkreśliła Uścińska.

L4 na celowniku kontrolerów ZUS

Jak ostatnio pisaliśmy, ZUS coraz częściej kontroluje osoby często biorące zwolnienia lekarskie. W całym kraju przeprowadzono blisko 174 tys. kontroli w I kwartale 2019 roku, które miały wykazać, ilu pracowników bezprawnie korzysta z L4 i przysługującego im wynagrodzenia chorobowego. W konsekwencji wydano 10 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 9,2 mln zł.

Masz mieszkanie w bloku? 12 milionów Polaków dostanie pieniądze od rząduMasz mieszkanie w bloku? 12 milionów Polaków dostanie pieniądze od rząduCzytaj dalej

Miliony zwolnień lekarskich

Jak informował pod koniec maja rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz, od stycznia do kwietnia 2019 roku wystawiono aż 9,2 mln zwolnień na 102, 9 mln dni. “Najpopularniejsze” zwolnienia to te na okres do 5 dni (36%). 3,5% stanowiły zwolnienia jednodniowe. Podobna liczba zaświadczeń obejmowała 11-30 dni - 33%. Zaś prawie 27% zaświadczeń lekarze wystawili na okres 6-10 dni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rządu
  2. Mija termin składania zaświadczeń. Spiesz się, bo stracisz rentę
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Nie żyje wybitna Polka. Zginęła w tragicznych okolicznościach, miała 44 lata

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News