ZUS plus to szansa na niższe składki
publicdomainpictures.net
Autor Stanisław Węgrowski - 19 Stycznia 2020

ZUS plus nie dla wszystkich. Skorzystają tylko wybrani

ZUS plus: już od 1 lutego niemal 320 tys. przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z nowego rozwiązania, dzięki czemu zapłacą niższe składki. Jednak żeby skorzystać z programu, należy spełniać pewne warunki.

ZUS plus - kolejne udogodnienie dla mikroprzedsiębiorców

ZUS plus to rozszerzenie programu Mały ZUS plus. Jest to rozwiązanie dla najmniejszych przedsiębiorców, których przychód w 2019 roku wynosi maksymalnie 120 tys. zł. Dzięki ZUS plus składki są liczone proporcjonalnie do dochodu i niższe średnio o kilkaset złotych miesięcznie. Z rozwiązania będzie mogło skorzystać około 320 tys. mikroprzedsiębiorców. ZUS Plus obniży składki tym, którzy już obecnie korzystają z Małego ZUS-u, a także poszerzy grono przedsiębiorców, którzy będą mogli płacić niższe składki.

- W tej sytuacji podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie wyliczana zgodnie z wysokością przeciętnego miesięcznego dochodu osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym, ale nie będzie z nim zgodna - wyjaśnia na łamach “Faktu” Piotr Ciszewski, ekspert podatkowy w firmie inFakt.

Kupisz oscypka, zjesz podrabiany ser. Górale na stoiskach oszukują na potęgęKupisz oscypka, zjesz podrabiany ser. Górale na stoiskach oszukują na potęgęCzytaj dalej

ZUS plus to szansa na niższe składki

ZUS plus to rozwiązanie także dla tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się według karty podatkowej lub na ryczałcie. U nich dochodem będzie połowa przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub połowa sprzedaży, która podlega opodatkowaniu od towarów i usług, bez kwoty VAT.

ZUS plus jest kierowany także do tych przedsiębiorców, którym nie przysługuje ulga na start i tzw. preferencyjny ZUS. - Jeżeli przedsiębiorca miałby prawo do skorzystania z tych ulg, to powinien wybrać je w pierwszej kolejności - twierdzi na łamach “Faktu” Piotr Ciszewski.

Innym warunkiem korzystania z ZUS plus jest to, że czas prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku podatkowym musi wynosić co najmniej 60 dni. Natomiast podstawa wymiaru składek musi wynosić przynajmniej 30 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia, a także nie może być wyższa niż 60 procent prognozowanej średniej płacy.

Czy wychowano Cię tak, aby okazywać sprzątaczce ten sam szacunek, co prezesowi wielkiej firmy?Czy wychowano Cię tak, aby okazywać sprzątaczce ten sam szacunek, co prezesowi wielkiej firmy?Czytaj dalej

Oprócz dotychczasowego obowiązku przedkładania przez przedsiębiorcę informacji o rocznym przychodzie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz o podstawie wymiaru składek, powinien on przekazywać dane dotyczące dochodu oraz form opodatkowania. Te dodatkowe informacje przedsiębiorcy będą składać, jak dotychczas, w imiennym raporcie miesięcznym albo w deklaracji rozliczeniowej. Nie będzie to więc wymagać wypełniania żadnych dodatkowych nowych formularzy ani druków.

ZUS plus już od lutego

Należy pamiętać, że obniżona składka może być opłacana maksymalnie przez 36 miesięcy (3 lata) w ciągu kolejnych 60 miesięcy (5 lat) prowadzenia działalności. Chodzi o to, by przedsiębiorcy mieli szansę na uzbieranie stażu niezbędnego do otrzymania emerytury.

Chęć korzystania z ZUS plus będzie można zgłosić do końca pierwszego miesiąca obowiązywania tej regulacji (do końca lutego), a w kolejnych latach do końca stycznia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowotwory, które zabijają najwięcej Polek. Co roku z ich powodu umierają tysiące kobiet
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  4. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  5. Wspaniała wiadomość dla kobiet. Dostaną większe emerytury, muszą spełnić jeden warunek
Lidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćLidl i Biedronka zaprezentowały najlepsze produkty w tym tygodniu. Trzeba się spieszyćCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News