ZUS zmieni system i usprawni wydawanie emerytur
praca własna
Autor Maria Glinka - 4 Października 2020

ZUS wprowadza kluczową zmianę. Przyznawanie zasiłków, emerytur i rent zmieni się na lepsze

ZUS zapowiada organizacyjną transformację. W przeciągu najbliższych trzech lat instytucja weźmie na siebie odpowiedzialność za większość rozliczeń przedsiębiorców. Modyfikacje mają odciążyć pracodawców i przyspieszyć procedury wydawania świadczeń np. emerytur.

Ambitny plan przebudowy ZUS zrewolucjonizuje życie codzienne firm

Na przestrzeni najbliższych trzech lat ZUS zmieni się w wirtualne biuro rachunkowe. Plan rozwojowy na lata 2021-2023 zakłada, że to ZUS weźmie na siebie ciężar obliczania i rozliczania składek w poszczególnych przedsiębiorstwach i przyspieszy procedury przyznawania emerytur.

Przełom w badaniach nad koronariusem. Osoby po pospolitej infekcji mogą być odpornePrzełom w badaniach nad koronariusem. Osoby po pospolitej infekcji mogą być odporneCzytaj dalej

Dzięki temu uda się ograniczyć liczbę błędów oraz kontroli. A pomyłki zdarzają tym częściej, im więcej pracowników zatrudnia dana firma. Dlatego też ZUS postanowił wspomóc przedsiębiorców w skomplikowanych i uciążliwych procedurach.

Prof. Gertruda Uścińska, szefowa ZUS, przyznała, że przygotowując plan przebudowy instytucji wzorowano się na uproszczonych procedurach zeznań podatkowych, które polegają na zatwierdzeniu dokumentu przygotowanego wcześniej przez urząd. Natomiast w kontekście składek właściciele firm co miesiąc przekazują deklarację rozliczeniową (ZUS DRA), którą zazwyczaj wypełniają ich księgowe lub biura rachunkowe. Po zmianach za uzupełnianie dokumentu ma odpowiadać ZUS.

ZUS masowo sprawdza zwolnienia lekarskie. Już 143 tys. kontroli, lepiej uważaj na L4ZUS masowo sprawdza zwolnienia lekarskie. Już 143 tys. kontroli, lepiej uważaj na L4Czytaj dalej

ZUS w trosce o wygodę przedsiębiorców i osób pobierających emeryturę

Skąd tak daleko idące zmiany? Wprowadzając nowe zasady ZUS dąży do odciążenia przedsiębiorców poprzez wykorzystanie wcześniej pobranych danych. Portal money.pl podaje, że wdrożenie nowego systemu przez ZUS odwróci dotychczasowy układ – do tej pory to ZUS weryfikował dokumenty przedkładane przez przedsiębiorców, a po zmianach to firma skontroluje deklarację przygotowaną przez ZUS.

W rozmowie z money.pl szefowa ZUS przyznała, że na transformacji skorzystają nie tylko przedsiębiorcy, ale i przyszli emeryci. Nowy system ma bowiem usprawnić procedury przyznawania zasiłków, emerytur i rent. Będzie to możliwe, gdy spadnie liczba procedur wyjaśniających, na czym ZUS planuje skupić się w trakcie trzyletniej transformacji.

Za krowę dostaną jeszcze więcej. Dopłaty dla rolników rekordowo wysokieZa krowę dostaną jeszcze więcej. Dopłaty dla rolników rekordowo wysokieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, chodzi o specjalne obostrzenia na Wszystkich Świętych. Polacy powinni się przygotować?
2. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
3. Najpierw dostali od rządu pieniądze, teraz zapłacą od tego podatek. Niemiła niespodzianka od fiskusa

Pierwsze zmiany w ZUS na horyzoncie

ZUS stawia na działanie długofalowe i stopniowe – usługi i nowinki systemowe będą wdrażane co kilka miesięcy. Pierwsze kroki na drodze do stworzenia wirtualnego biura rachunkowego ZUS podejmie już na początku 2021 r. Od stycznia przyszłego roku ZUS uzyska dostęp do danych pracowników, którzy podejmują aktywności w oparciu o umowy o dzieło (na ten moment posiada spis zatrudnionych na umowę o pracę i zlecenia).

Jak dotąd nie doprecyzowano, w jaki sposób będzie wyglądała procedura zgłaszania takich kontraktów do ZUS. Portal money.pl podejrzewa, że na stronie ZUS prawdopodobnie pojawi się nowy wirtualny formularz, który trzeba będzie wypełnić.

Podniesienie wieku emerytalnego i wyższe emerytury czy lepiej zostawić jak jest? Co sądzisz?Podniesienie wieku emerytalnego i wyższe emerytury czy lepiej zostawić jak jest? Co sądzisz?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 1500 plus dla tysięcy Polek i Polaków? Teraz to możliwe, ujawniono warunki
  2. Jak wyglądały ostatnie godziny życia Macieja Aleksiuka? Rekonstrukcja wydarzeń
  3. Wrocław: Poszli na zwykły spacer i zobaczyli w Odrze wielkiego, egzotycznego stwora. Trwają już poszukiwania zwierzęcia
  4. Ekspert nie ma wątpliwości. Zaleca ponowny mini-lockdown
  5. Nie ma znaczenia czy mieszkasz w domu czy mieszkaniu. Od kwoty nowej opłaty zrobi Ci się słabo
  6. Wideo - Przerażający wypadek. Motocyklista z ogromną siłą uderzył w samochód osobowy

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News