ZUS przypomina o ważnym terminie. Tarcza branżowa nadchodzi wielkimi krokami.
Commons Wikimedia, Sunridin (lic. CC. 3.0)
Autor Kamila Jeziorska - 30 Grudnia 2020

ZUS przekazał ważny komunikat. Trzeba pilnować kluczowego terminu

ZUS przekazuje bardzo ważny komunikat w związku z tarczą branżową, zwaną tarczą 6.0. Przedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie od ZUS-u muszą pilnować kluczowego terminu, bowiem w przeciwnym razie wszystko przejdzie im obok nosa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakiego terminu muszą pilnować przedsiębiorcy
  • Jakiego rodzaju wsparcia dotyczy termin przypomniany przez ZUS
  • Z jakiego jeszcze wsparcia mogą skorzystać przedsiębiorcy

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS wystosował bardzo ważny komunikat dla przedsiębiorców ubiegających się o wsparcie w ramach tarczy branżowej, zwanej tarczą 6.0. Przepisy tarczy branżowej przewidują liczne wsparcie od ZUS.

- Rządowa pomoc przynosi owoce. Według prognoz nasze tarcze finansowe obroniły miejsca pracy. Widać to w danych, które spływają. Drugie najniższe bezrobocie w UE - mówił premier Mateusz Morawiecki cytowany przez TVP.

Premier i ministrowie podkreślają, że zależy im na tym, aby przedsiębiorcy nie zamykali swoich biznesów, a co się z tym wiąże, wciąż utrzymywali zatrudnienie. Jednocześnie Łukasz Schreiber, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów wskazał, że w Polsce, obok Litwy, jest najniższy poziom bezrobocia i najmniejszy spadek PKD.

"Na postawie przepisów tzw. Tarczy antykryzysowej 6.0. można uzyskać dodatkowe świadczenie postojowe, jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe, zwolnienie z obowiązku opłacania składek. Wnioski można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS" - poinformował ZUS na swojej stronie internetowej.

Nikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Na dodatek w 2021 roku pójdzie w góręNikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Na dodatek w 2021 roku pójdzie w góręCzytaj dalej

Wnioski o dodatkowe świadczenie postojowe można składać już od 16 grudnia. O pieniądze ubiegać mogą się przedstawiciele branży hotelowej, turystycznej oraz sportowej i przy tym wykazać, że ich przychody w miesiącu przed miesiącem złożenia wniosku jest niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2019 r.

ZUS i tarcza branżowa

Ważną informacją przekazaną przez ZUS jest ta dotycząca 30 grudnia 2020 r. - od tego dnia, bowiem przedsiębiorcy mogą składać wnioski o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe oraz o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. Z kolei dodatkowe branże mogą składać wniosek za zwolnienie ze składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r.

"Aby skorzystać z tego zwolnienia [za składki ZUS za listopad - red.] przychód z działalności uzyskany w listopadzie 2020 r. musi być niższy co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego z tej działalności w listopadzie 2019 r." - informuje ZUS.

Co więcej, już od 1 stycznia 2021 r. należy składać wnioski za zwolnienie z obowiązku naliczania składek od umów cywilnoprawnych. W tym przypadku należy spełnić kilka bardzo ważnych warunków, a mianowicie: wykazać, że "umowa została zawarta między 1 stycznia 2021 r. a 31 marca 2021 r., łączny przychód uzyskany z wykonywania umów zlecenia na rzecz wszystkich zleceniodawców, w miesiącu przed tym, w którym został złożony wniosek nie przekracza 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, zleceniobiorca nie podlegał ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż wykonywanie umów zlecenia" - napisał ZUS w komunikacie.

Jednakże to nie koniec terminów związanych z ZUS. Od 15 stycznia 2021 r. będzie można składać wnioski o przyznanie jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego dla osób wykonujących umowy cywilnoprawne.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Sylwester w TVP wyłączony z obostrzeń. Rząd specjalnie zmienił prawo pod swoją telewizję
  2. Masz jeszcze tylko 3 dni, potem nawet 2 tys. zł przepadnie. Wystarczy jedna rzecz
  3. Kaczyński o szczepieniu na COVID-19. Szef KPRM mówi o determinacji prezesa
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News