ZUS będzie sam donosił komornikom. Egzekucja będzie skuteczniejsza
fot. Adrian Grycuk/Wikipedia
Autor Stanisław Węgrowski - 30 Grudnia 2019

ZUS będzie współpracował z komornikiem. Pomoże mu zająć pieniądze na koncie

ZUS sam zawiadomi komornika, jeśli rodzic niepłacący alimentów podejmie pracę. Na tę zmianę czekały tysiące rodzin dotkniętych niealimentacją - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

ZUS doniesie komornikowi

Walka o alimenty jest trudna. I to łagodnie rzecz ujmując. “Nie dość, że dłużnicy ukrywają dochody, często pracując na czarno, to przez brak przepływu informacji pomiędzy ZUS a kancelariami komorniczymi nawet ci legalnie zarabiający często wymykają się systemowi” - czytamy.

Gdy rozpocznie się postępowanie egzekucyjne, komornicy wysyłają zapytanie do ZUS, by sprawdzić, czy dłużnik pracuje. Potem (zgodnie z art. 1086 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego) są do tego zobowiązani minimum raz na pół roku. “A to oznacza, że mogą nie “trafić” w odpowiedni okres, np. w przypadku osób pracujących sezonowo” - pisze “DGP”.

Ostatnie dni na dopełnienie nowego obowiązku. Inaczej zapłacisz kilka tysięcy złotych karyOstatnie dni na dopełnienie nowego obowiązku. Inaczej zapłacisz kilka tysięcy złotych karyCzytaj dalej

Nie mają czasu

Oczywiście komornicy mogą znacznie częściej wysyłać zapytania do ZUS, jednak nie mają na to czasu. - Ja jestem komornikiem w małym, liczącym 15 tys. osób miasteczku, a i tak spraw alimentacyjnych mam półtora tysiąca. To pokazuje skalę zjawiska. Nawet stosując ustawowe minimum, muszę wysłać do ZUS 3 tys. zapytań w ciągu roku - mówi na łamach “DGP” Robert Damski, komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Lipnie.

Jak się okazuje, większe kancelarie jeszcze bardziej odczuwają ten problem. - Dlatego będąc członkiem funkcjonującego przy rzeczniku praw obywatelskich i rzeczniku praw dziecka zespołu, który działa na rzecz poprawy ściągalności alimentów, zaproponowałem rozwiązanie polegające na tym, że to ZUS informuje komornika o zatrudnieniu dłużnika alimentacyjnego - dodaje Damski.

Ustawa weszła w życie w sobotę

Gazeta pisze, że nowe rozwiązanie zostało zaakceptowane przez rząd i zostało uchwalone w postaci art. 5 pkt 3 ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych.

Jak to będzie wyglądało w praktyce? “Komornik będzie składał do ZUS wniosek (w postaci elektronicznej) o udostępnienie danych dłużnika alimentacyjnego. ZUS natomiast o każdej zmianie danych dotyczących dłużnika będzie informował komornika co miesiąc. Także w postaci elektronicznej”

Poza tym komornik co sześć miesięcy będzie powiadamiał ZUS o dalszym prowadzeniu egzekucji alimentów, a także będzie zobowiązany do jak najszybszego poinformowania ZUS o zakończeniu postępowania. Z informacji uzyskanych przez “DGP” wynika, że ZUS jest gotowy do wprowadzenia zmian.

Biedronka i Lidl mogą mieć kłopoty. Rośnie im nowy potężny konkurentBiedronka i Lidl mogą mieć kłopoty. Rośnie im nowy potężny konkurentCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  2. Ewa Szykulska jest nieuleczalnie chora. Mimo to nie zamierza się nad sobą użalać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. GIS bije na alarm! Konkretne jajka mogą być skażone, pod żadnym pozorem ich nie jedz i nie używaj do wypieków

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News